Bony edukacyjne mają zachęcić wolontariuszy

Data publikacji: 02.07.2021 15:15
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
02.07.2021. Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Magdalena Buczyńska - wiceprezes zarządu Regionalnego Centrum Wolontariatu, ks. Krzysztof Banasik - zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej, Monika Wilk - animator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu

02.07.2021. Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Magdalena Buczyńska - wiceprezes zarządu Regionalnego Centrum Wolontariatu, ks. Krzysztof Banasik - zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej, Monika Wilk - animator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu
Fot. Marcin Marszałek / Radio Kielce

Diecezjalne i Regionalne Centrum Wolontariatu chcą zachęcić nowe osoby do działalności społecznej. Ponieważ nie otrzymują za swoją pracę pieniędzy organizacje chcą w inny sposób wynagrodzić ich poświęcenie i proponują bony edukacyjne.

Można je przeznaczyć na kursy i szkolenia pozwalające na zdobycie nowych kompetencji potrzebnych do pracy np. z osobami niepełnosprawnymi.

Jak powiedziała Magdalena Buczyńska, wiceprezes Zarządu Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach, obie organizacje starają zachęcić przede wszystkim osoby zaangażowane w działalność prospołeczną do pracy zwłaszcza w ramach wolontariatu długoterminowego. Czyli najmniej popularnej formy nieodpłatnej pomocy w Polsce.

- Jak wynika z badań Polska jest krajem, w którym wolontariat długoterminowy niestety nie jest zbyt rozwinięty. Niewiele osób decyduje się na uczestniczenie w takiej działalności. Dlatego chcielibyśmy wspólnie  zachęcić do rozwijania tej formy współpracy z organizacjami oraz instytucjami publicznymi – wyjaśnia.

Ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej, poinformował że założeniem programu jest zaoferowanie osobom zaangażowanym w bezpłatny wolontariat benefitów.

- Pomysł zakłada wynagrodzenie ich pracy poprzez umożliwienie dostępu do szkoleń lub poszerzenie możliwości rozwoju osobistego. Docelowo, w ramach programu, wolontariusze będą mogli uzyskać karty uprawniające do zniżek np. na przejazdy komunikacja publiczną, czy wejść do instytucji kultury – powiedział.

Monika Wilk, animator wolontariatu przy Diecezjalnym Centrum Wolontariatu mówi, że w konkursie mogą uczestniczyć czynni wolontariusze, którzy mają ukończone 13 lat, i mają potwierdzoną przynajmniej jedną przepracowaną godzinę. Może to być także grupa wolontariuszy z pełnoletnim liderem, zamieszkałym na terenie województwa świętokrzyskiego - wyjaśnia.

Budżet konkursu wynosi łącznie 7 tys. złotych. W ramach konkursu wolontariusze będą mogli liczyć na wsparcie w maksymalnej kwocie do 1 tys. zł.

Podstawą ubiegania się o bon edukacyjny jest złożenie wniosku przez formularz internetowy, który można znaleźć na stronie Regionalnego Centrum Wolontariatu oraz Diecezjalnego Centrum Wolontariatu.

Termin składania wniosków upływa 21 lipca tego roku. Wnioski będą rozpatrywane do 30 lipca. Z kolei ich realizacja będzie odbywać się od 1 sierpnia do 30 listopada 2021 roku.

Ks. Krzysztof Banasik zapowiedział, że w sierpniu odbędzie się kolejny konkurs, w którym również będzie można zdobyć granty.

adv adv
Wiadomości
Reklama