Bony turystyczne na internetowych aukcjach. Rzecznik ZUS: to niedopuszczalne

Data publikacji: 03.08.2020 14:20
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

W internecie pojawiają się pierwsze ogłoszenia dotyczące sprzedaży bonów turystycznych za gotówkę. W ten sposób wiele osób wykorzystuje go niezgodnie z przeznaczeniem.

Paweł Szkalej, rzecznik kieleckiego ZUS-u ostrzega mieszkańców województwa świętokrzyskiego przed tą nieuczciwą praktyką.

- Zdarzają się przypadki, gdy ludzie do nas dzwonią i pytają o oferty, które pojawiły się na różnych portalach internetowych. Informujemy, że nie jest to dopuszczalne. Bon przysługuje danej rodzinie i jego sprzedaż będzie zgłaszana do wszystkich organów ścigania - przestrzega.

Bony są sprzedawane w niższych cenach. Chociaż jego wartość wynosi 500 zł, można go kupić o 100 zł taniej. Rzecznik dodaje, by nie korzystać z takich ofert.

- Nigdy nie mamy pewności, że dostaniemy prawdziwy kod dostępu. Tym samym wzięlibyśmy udział w nielegalnym procederze - zaznacza.

Wnioski o bon turystyczny można składać od soboty. 500 zł przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia, a na dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością można otrzymać dodatkowe 500 zł.

Jak wynika z danych ZUS, do godziny 11.00 w poniedziałek w całej Polsce instytucja wydała prawie 190 tys. bonów, o łącznej wartości 160 mln zł. Paweł Szkalej przypomina, że bon to nie gotówka lub przelew bankowy tylko specjalny kod. Możemy z niego skorzystać np. w hotelach lub gospodarstwach agroturystycznych płacąc za pobyt. Wykaz podmiotów, w których możemy skorzystać z bonu znajduje się na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

Aby złożyć wniosek o bon turystyczny należy zalogować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i tam aktywować bon. 16-cyfrowy numer zostaje przekazany za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Kod należy okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Jeżeli usługa przekracza jego wartość, można dopłacić gotówką lub kartą.

Uruchomiona została specjalna infolinia dotycząca Polskiego Bonu Turystycznego: 22 11 22 111, która działa przez całą dobę 7 dni w tygodniu.

Reklama