Boże Ciało. Procesje w diecezji kieleckiej tylko wokół kościołów?

Data publikacji: 03.06.2020 17:16
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.06.2019 Kielce. Boże Ciało. Procesja.Biskup Jan Piotrowski

20.06.2019 Kielce. Boże Ciało. Procesja.Biskup Jan Piotrowski
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W tym roku w diecezji kieleckiej procesje w uroczystość i oktawę Bożego Ciała będą się odbywać przede wszystkim wokół kościołów. Takie zalecenie wydano w komunikacie Kurii Diecezji Kieleckiej.

Z dokumentu wynika, że tradycyjne cztery ołtarze, przy których zatrzymuje się procesja należy zbudować wokół świątyń, a nie na ulicach miast i wsi, jak było w poprzednich latach.
Wynika to z ograniczeń w zgromadzeniach publicznych, które według obecnych zaleceń państwowych i sanitarnych nie mogą przekraczać 150 osób.

Jednocześnie diecezja dopuszcza możliwość zorganizowania procesji ulicami. Będzie to możliwe w przypadku, gdy proboszcz danej parafii uzyska zgodę lokalnych władz na jej organizację. Niezbędne będzie wówczas także uzyskanie wskazań sanitarnych, które trzeba spełnić, by przejście w procesji było bezpieczne dla jej uczestników.

W Kielcach główne obchody uroczystości Bożego Ciała pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego odbędą się w kościele św. Wojciecha. Msza św. rozpocznie się o 9.30. Szczegóły uroczystości zostaną podane wkrótce.

W komunikacie diecezji kieleckiej przypomniano też wiernym o obecnych zasadach sanitarnych, jakie panują w świątyniach. Szanując zdrowie i życie drugiego człowieka, konieczne jest zachowywanie odpowiednich odległości oraz zakrywanie ust i nosa.

Reklama