BOŻE NARODZENIE I SYLWESTER 2020 - INFORMATOR

Data publikacji: 23.12.2020 14:12
Autor: Iwona Murawska , Jakub Rożek , Ewa Pociejowska-Gawęda , Karol Żak , Monika Miller , Marta Gajda , Dionizy Krawczyński / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Radio Kielce

Pociągi, autobusy, komunikacja miejska - w czasie świąt wielu przewoźników w istotny sposób zmienia rozkłady jazdy. W okresie świąteczno-noworocznym zmieniają się też godziny pracy placówek służby zdrowia. Lokale gastronomiczne także dopasowały godziny swojej pracy do warunków.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

BUSKO-ZDRÓJ

Przez świąteczny czas będzie kursował pociąg z Buska-Zdroju do Kielc. Pierwszy kurs o godzinie 12.05, drugi odjazd o 17.57.

Na terenie miasta będzie kursował też bus dowożący ludzi zarówno na dworzec kolejowy jak i z dworca. Z ulicy Poprzecznej ma zaplanowany wyjazd o godzinie 11.15 i 17.15. Z dworca kolejowego o 12.05 - obok szpitala Górka i 17.55 z dworca kolejowego.

Natomiast na czas świąt zostaje zawieszona komunikacja autobusu linii 208 czyli Busko-Kielce.

 

JĘDRZEJÓW

Jędrzejowska komunikacja miejska w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku będzie kursowała według rozkładu linii C, czyli świątecznego rozkładu – informuje Hubert Gola z Urzędu Miejskiego w Jędrzejowie.

Jak dodaje według tej linii autobusy wyjeżdżają z rynku, czyli Placu Tadeusza Kościuszki i potem ulicami: Przypkowskiego, Kolejową , Reymonta, Dmowskiego, 11-go Listopada i wraca na Plac Tadeusza Kościuszki. Rozkłady jazdy wraz z godzinami odjazdów wywieszone są na przystankach.

 

KIELCE

Zmiany w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej w Kielcach podczas świąt Bożego Narodzenia. Na niektórych liniach na czas świąt kursowanie zostanie całkowicie zawieszone. 

24 GRUDNIA

W Wigilię autobusy komunikacji miejskiej w Kielcach kursowały będą według rozkładów jazdy obowiązujących w soboty. Natomiast od godziny 20:00 autobusy sukcesywnie zjeżdżać będą zjeżdżać do zajezdni Z kolei w nocy z 24 na 25 grudnia zawieszone zostaje kursowanie linii nocnej N1.

Przedstawiamy harmonogram ostatnich kursów jeżdżących w Wigilię - rozkład

25 i 26 GRUDNIA

w obydwa świąteczne dni, czyli w piątek i sobotę, autobusy komunikacji miejskiej kursowały będą według niedzielnych rozkładów jazdy. Na liniach 4, 30, 34 oraz 46 autobusy jeździć będą z ograniczoną częstotliwością zgodnie z zamieszczonymi na przystankach rozkładami jazdy. Natomiast na czas świąt całkowicie zawieszone zostaje kursowanie autobusów linii 21, 33, 36, 54, N1.

27 GRUDNIA

W poświąteczną niedzielę autobusy w Kielcach kursować będą według niedzielnych rozkładów jazdy.

1 STYCZNIA 2021 R. (NOWY ROK)

Obowiązuje rozkład jazdy jak w niedziele za wyjątkiem autobusów linii 4, 30, 34, 46, które kursować będą z ograniczoną częstotliwością wg zamieszczonych na przystankach rozkładów jazdy. Zawieszone zostaje kursowanie autobusów linii 21, 33, 36, 54.

Wszystkie zmiany dostępne na stronie internetowej ZTM Kielce

 

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

Rozkład jazdy MPK Ostrowiec Świętokrzyski dostępny jest tutaj.

W Wigilię i Sylwestra autobusy będą kursować jak w dni robocze. 25, 26, 27 grudnia, a także 1 stycznia 2021 będzie obowiązywać rozkład na niedzielę i święta.

 

SKARŻYSKO-KAMIENNA

Miejska Komunikacja Samochodowa w Skarżysku-Kamiennej informuje, że w dniach 24, 31 grudnia 2020 autobusy kursować będą według rozkładu jazdy obowiązującego w dni robocze w godzinach wymienionych w poniższym wykazie.

W dniach 25, 26 grudnia 2020 oraz 1 stycznia 2021 autobusy kursować będą według rozkładu jazdy obowiązującego w dni świąteczne w godzinach wymienionych w poniższym wykazie.

 

SANDOMIERZ

24 GRUDNIA - autobusy kursują jak w dni robocze.
25 -27 GRUDNIA - autobusy kursują jak w niedzielę i dni świąteczne.
28-31 GRUDNIA - autobusy kursują jak w dni robocze.
01 STYCZNIA - autobusy kursują jak w niedzielę i dni świąteczne.
02 STYCZNIA - autobusy kursują jak w soboty.
03 STYCZNIA - autobusy kursują jak w niedzielę i dni świąteczne.

Rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Sandomierzu dostępny jest tutaj.

 

SKARŻYSKO-KAMIENNA

24 grudnia autobusy będą kursowały jak w dzień powszedni, ale z wcześniejszym zjazdem do bazy. W trzy kolejne dni: 25, 26, 27 grudnia kursy będą realizowane zgodnie z rozkładem świątecznym (niedzielnym), również z wcześniejszymi zjazdami do bazy.

Z rozkładem jazdy można zapoznać się na stronie internetowej MKS Skarżysko-Kamienna.

 

STARACHOWICE

Komunikacja miejska w Starachowicach będzie kursowała 24 grudnia według rozkładu jazdy obowiązującego w soboty do godz. 13:00. W dniach 25, 26, 27 grudnia komunikacja zostaje zawieszona na wszystkich liniach komunikacyjnych.

Rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Starachowicach dostępny jest tutaj.

 

POCIĄGI

KIELCE

BUSKO-ZDRÓJ

JĘDRZEJÓW

OSTROWIEC ŚWIĘTORZYSKI

SANDOMIERZ

SKARŻYSKO-KAMIENNA

STARACHOWICE

WŁOSZCZOWA

WŁOSZCZOWA PÓŁNOC

Rozkład jazdy pociągów wszystkich przewoźników kolejowych dostępny jest na PORTALU PASAŻERA

Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy pasażerowie uzyskają na stronach przewoźników kolejowych:

PKP INTERCITY (infolinia - nr. tel. 703 200 200; opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto).

POLREGIO (infolinia - nr. tel. 703 202 020; opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto).

 

ŚWIĄTECZNA OPIEKA ZDROWOTNA 

NOCNA I ŚWIĄTECZNA POMOC W POZ 

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację. 

Dyżurujący lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych), telefonicznie. 

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie: 

nagłego zachorowania; 

nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy; 

gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

 

SZPITALNE ODDZIAŁY RATUNKOWE 

Świadczenia w szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) i izbach przyjęć udzielone są w trybie nagłym pacjentowi znajdującemu się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

 

STOMATOLOGICZNA POMOC DORAŹNA 

Od poniedziałku do piątku w godzinach od 19.00 do 7.00 rano oraz w soboty, niedziele i święta całodobowo czynne są dyżurujące gabinety stomatologiczne. Przyjmowani są w nich wyłącznie pacjenci w nagłych przypadkach - świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej mają na celu zaopatrzenie pacjentów, u których zaistniała konieczność bezzwłocznego udzielenia pomocy i nie obejmują leczenia planowego.

 

APTEKI 

DYŻURY APTEK MOŻNA SPRAWDZIĆ NA STRONIE INTERNETOWEJ NFZ.


PUNKTY WYMAZOWE

LOKALIZACJĘ I DOSTĘPNOŚĆ PUNKTÓW MOZNA SPRAWDZIĆ NA STRONIE NFZ


BUSKO-ZDRÓJ

W czasie świąt nieczynne będą poradnie lekarzy rodzinnych i specjalistów. Nie oznacza to jednak, że w razie nagłych przypadków nie mamy gdzie szukać pomocy.

Z pomocą przychodzą punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Pomoc w dni świąteczne świadczona jest przez całą dobę.

Dla mieszkańców powiatu buskiego taki punkt znajduje się w szpitalu powiatowym w Busku-Zdroju przy ulicy Bohaterów 67.

JĘDRZEJÓW

Od 24 do 27 grudnia i noworocznym czyli od 31 grudnia do 1 stycznia 2021 całodobowy dyżur pełnić będzie Apteka Plus Artmedik na ulicy Małogoskiej 25 w Jędrzejowie ( telefon 41 386 47 75), ponadto Apteka na ul. Jana Pawła II.

24 grudnia w Wigilię czynna będzie od 7.30 do 16.00, 26 grudnia od 7.30 do 21.30.

27 grudnia od 13.00-20.00 i 31 grudnia od 7.30-18.30 - informuje starosta jędrzejowski Paweł Faryna.

Jak dodaje całodobowo czynny jest również Szpital Specjalistyczny ArtMedik w Jędrzejowie (41 386 1721). Poradnia Nocnej i Świątecznej Opieki Medycznej mieszcząca się na parterze budynku przychodni specjalistycznej czynna jest codziennie w godzinach od godz., 18.00 do 8.00 rano (tel.: 41 388 28 19).

 

PIŃCZÓW

Dla mieszkańców powiatu pińczowskiego dostępne będzie „Pogotowie” w Pińczowie przy ulicy Łąkowej2a (oddział Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa i Transportu Sanitarnego).

 

KAZIMIERZA WIELKA

Mieszkańcy powiatu kazimierskiego pomoc medyczną otrzymają w szpitalu powiatowym w Kazimierzy Wielkiej przy ulicy Kościuszki 14.

 

GASTRONOMIA

KIELCE

Większość restauracji w Kielcach w czasie świąt Bożego Narodzenia będzie zamkniętych. Mowa tu między innymi o Żółtym Słoniu i Rockabilly. Oba miejsca zostaną otwarte w niedzielę. Pierwsze z nich będzie czynne od 12.00 do 18.00, z kolei drugie od 12.00 do 20.00.

Jeżeli ktoś po świętach będzie miał ochotę na fast-foody może wybrać się do baru Prosiaczek. Chociaż pracownicy odpoczywają w święta, to wracają do klientów już w niedziele. Lokal otwarty będzie od 12.00 do 22.00, jednak zamówienia na dowóz można składać do godziny 21.30.

Przed wyjazdem do któreś z restauracji McDonald w Kielcach warto wejść na ich stronę internetową, aby sprawdzić dokładne godziny otwarcia konkretnego lokalu. Dla przykładu, restauracja przy ulicy Armii Krajowej w Wigilię będzie czynna od 5.30 - 15.00. Podobnie będzie z McDrive. Z kolei w piątek czynna będzie od 11.00 do 3.00, a w sobotę od 10.00 do 3.00. Z kolei lokal przy ulicy Świętokrzyskiej w Wigilię będzie czynny od 9.00 do 13.00, a w I i II dzień świąt będzie zamknięty.

Jeżeli chodzi o pizzerie, to Kilo Mąki będzie zamknięte w I i II dzień świąt, a otwarte już w niedzielę od godziny 12.00. Z kolei Biesiadowo nie pracuje w Wigilię i I dzień świąt, natomiast w II dzień świąt pracuje normalnie od 11.00 do 24.00.

 

PONIDZIE

W czasie świąt na terenie Ponidzia w tym roku w większości lokale gastronomiczne będą zamknięte. Nieczynna na czas świąt będzie m.in. popularna w Busku Pizzeria 105, buski lokal Kulturka, kazimierski lokal Fuks, pizzeria retro.

Nieczynna będzie też restauracja kwadrans w Pińczowie, Głodzilla oraz Humer Lunch.

Reklama