Bożonarodzeniowa kolekcja Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 26.12.2020 12:05
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.12.2020. Sandomierz. Muzeum Diecezjalne. Pokłon Trzech Króli (fragment)

26.12.2020. Sandomierz. Muzeum Diecezjalne. Pokłon Trzech Króli (fragment)
Fot. Urszuli Stępień / Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Dzieła związane z Bożym Narodzeniem, pochodzące ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu można oglądać na stronach internetowych instytucji. Kolekcja zawiera m.in. obrazy, ryciny, drzeworyty i rzeźby.

Jednym z najciekawszych eksponatów jest XVIII-wieczna sandomierska szopka, która powstała na potrzeby szpitala św. Ducha. Jej autorkami były prawdopodobnie siostry benedyktynki. Zachowało się dziewięć figur, jednak bez Dzieciątka Jezus i św. Józefa.

- Matka Boska siedzi na drewnianym foteliku, ale jest to figurka, która nie była od początku częścią tej szopki. Jest starsza, późnogotycka, ale również pochodzi z klasztoru panien benedyktynek - opisuje kustosz Urszula Stępień.

W polskiej sztuce związanej z Bożym Narodzeniem można odnaleźć wiele przedstawień patriotycznych, w których symboliczny hołd Dzieciątku składają postaci zasłużone dla państwa i Kościoła. Na stronie Domu Długosza zamieszczono akwarelę Jana Kopińskiego z 1917 roku, przedstawiającą królów: Jana III Sobieskiego, Kazimierza Wielkiego i Stefana Batorego, księcia Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszkę, Bartosza Głowackiego oraz zesłańców. Wszyscy oddają symboliczny hołd nowonarodzonemu Jezusowi.

W zbiorach Muzeum Diecezjalnego jest także XVI-wieczny obraz malowany na drewnie, nawiązujący do ikonografii bizantyjsko-ruskiej. Jest on zapowiedzią paschy.

- Na tym obrazie mały Jezus jest ciasno zawinięty w białe powijaki, które są przewiązane czerwoną wstążką. Spoczywa w żłobie, który przypomina sarkofag. Białe powijaki symbolizują płótna, które potem znajdą w pustym Grobie Pańskim pobożne niewiasty - wyjaśnia Urszula Stępień.

Prezentacja muzealna w sieci zawiera także spory zasób rycin z XVIII i XIX wieku nawiązujących do Bożego Narodzenia, a także drzeworyty z okresu międzywojennego wykonane przez polskich artystów.

adv adv
Wiadomości
Reklama