Bp Jan Piotrowski: ubogich zawsze będziecie mieć u siebie

Data publikacji: 24.12.2020 13:09
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.12.2020. Kielce. Wigilia dla osób bezdomnych i potrzebujących

24.12.2020. Kielce. Wigilia dla osób bezdomnych i potrzebujących
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Biskup kielecki Jan Piotrowski spotkał się dziś z osobami ubogimi, bezdomnymi i samotnymi. Przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne.

W tym roku, ze względu na obostrzenia epidemiczne, spotkanie nie odbyło się w budynku, a na placu przed nim. Biskup Jan Piotrowski podkreślał, że najważniejsze, iż spotkanie w ogóle udało się zorganizować.

- Prosta zasada, którą Pan Jezus nam zostawił „ubogich zawsze będziecie mieć u siebie” cały czas jest aktualna. Człowiek głodny, potrzebujący nie traci swojej natury i myślę, że to jest najważniejsze w przededniu Świąt Bożego Narodzenia. Wigilia zawsze była dla nas Polaków dniem bardzo ważnym i niech tak pozostanie - dodał hierarcha.

Dla osób potrzebujących przygotowano tradycyjnego karpia, kapustę z grochem oraz ciepłą herbatę. Wśród osób, która co roku bierze udział w tym spotkaniu wigilijnym, była pani Kamila.

- Jest to dla mnie bardzo duże wsparcie i ważne jest dla mnie również to, że jestem między ludźmi. Nie jest się samemu w ten szczególny dzień. Dużym wsparciem i umocnieniem duchowym było dla mnie też słowo księdza biskupa - dodała pani Kamila.

Ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji przyznał, że tegoroczne spotkanie jest skromniejsze od poprzednich, ale najważniejsze, że można było wspomóc osoby potrzebujące.

- Smutne jest to, że nie można siąść razem przy świątecznym stole i nacieszyć się byciem razem. Mamy jednak ograniczenia, których należy przestrzegać. To na czym nam najbardziej zależało, to żeby spotkać się z tym ludźmi i dać im możliwość spożycia ciepłego, świątecznego posiłku - dodał ksiądz Stanisław Słowik.

Co roku w spotkaniu wigilijnym udział bierze senator Krzysztof Słoń. Jak powiedział, w tym szczególnym dla katolików dniu nikt nie powinien być głodny i nikt nie powinien być sam.

- Dzisiejsze spotkanie w warunkach pandemii musiało się odbyć, dlatego że ci ludzie czekają na nie cały rok. Ja też czekam na to spotkanie cały rok, bo zarówno ta wieczerza wigilijna z bezdomnymi, jak i śniadanie wielkanocne to już stałe elementy mojego świętowania. Cieszę się, że wciąż są instytucje dobrej woli, które wspierają tego typu inicjatywy - podkreślał parlamentarzysta.

Organizatorami posiłku wigilijnego dla osób bezdomnych, samotnych i ubogich były: Caritas Diecezji Kieleckiej, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

Reklama