Brakuje wszystkich grup krwi

Data publikacji: 03.11.2020 14:21
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Z apelem o honorowe oddawanie krwi zwraca się do mieszkańców województwa świętokrzyskiego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

Jerzy Stalmasiński, dyrektor instytucji, informuje, że obecnie niedobór występuje we wszystkich grupach krwi. Zapewnia też, że oddawanie krwi w sytuacji epidemicznej jest w pełni bezpieczne.

- Każda osoba przed oddaniem krwi ma mierzoną temperaturę ciała, musi także wypełnić dodatkową ankietę. Obowiązkowy jest także wywiad lekarski, a w samym budynku centrum należy przebywać w maseczce ochronnej i z zachowaniem bezpiecznego dystansu od innych osób - dodał Jerzy Stalmasiński.

Honorowym dawcą może być zdrowa, pełnoletnia osoba, która waży minimum 50 kg i na stałe nie przyjmuje leków. Przed przyjściem do centrum należy zjeść lekkostrawne śniadanie.

Krew można oddawać w dni powszednie w siedzibie centrum krwiodawstwa przy ulicy Jagiellońskiej 66, ale także w oddziałach terenowych jednostki, czyli w Końskich, Ostrowcu Świętokrzyskim, Sandomierzu, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach i Busku-Zdroju.

Reklama