Brodowianki: śpiewanie świętokrzyską gwarą, nie jest łatwe

Data publikacji: 25.10.2020 16:13
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Brody. Zespół Brodowianki

Brody. Zespół Brodowianki
Fot. Facebook/Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach

Działają od ponad 20 lat. Fascynacja folklorem trwa jednak znacznie dłużej. Zespół ludowy Brodowianki z Brodów w powiecie starachowickim, w tym roku był laureatem organizowanego przez Radio Kielce i Muzeum Wsi Kieleckiej konkursu „Jawor – u źródeł Kultury”.

W swojej działalności skupia się na upowszechnianiu gwary świętokrzyskiej.

Początki zespołu, wówczas jeszcze Brodowianie, to lata 80. XX wieku. Od 1998 roku w jego skład wchodzą same panie, więc i nazwa Brodowianki najlepiej oddaje jego charakter.

Głównym celem działalności jest podtrzymywanie kultury regionalnej, a szczególnie gwary świętokrzyskiej. Marek Basa, instruktor muzyczny zespołu, podkreśla, że wymaga to poszukiwań w materiałach źródłowych i opracowania, pozwalającego na odtworzenie archiwalnych zapisów.

- Wertuję dzieła Oskara Kolberga, szukam w archiwalnych zapisach. Cały czas wraz z zespołem dążymy do tego, aby nie powielać znanych utworów, ale wykonywać utwory mało znane. W ten sposób upowszechniamy je, przybliżamy słuchaczom - mówi.

Członkinie zespołu przyznają, że nie zawsze gwara jest dla nich łatwa.

- Najpierw trzeba nauczyć się czytać poszczególnych wyrazów, aby potem je zaśpiewać. Choć część słów jest znana, to wciąż są i takie, które zaskakują. Do tego trzeba je prawidłowo wymawiać. Daje nam to jednak satysfakcję i poczucie, że działalność zespołu ma sens - zapewniają panie.

Brodowianki na początku działalności występowały w strojach sprzed kilkudziesięciu lat, wiernie oddających wzór świętokrzyski, jednak te ubrania nie wytrzymały próby czasu. Są przechowywane jako pamiątki. Panie obecnie mają stroje stylizowane na ludowe, zostały ufundowane przez gminę Brody, której są ambasadorkami.

Obecnie zespół pracuje nad kolędami mając nadzieję, że pomimo epidemii uda się zaprezentować je szerokiej publiczności.

Reklama