Brody zachowują swoją tożsamość

Data publikacji: 05.10.2021 15:40
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach

Dawne życie mieszkańców gminy Brody zostanie zachowane od niepamięci, dzięki projektowi prowadzonemu przez Centrum Kultury i Rekreacji.

Najstarsi mieszkańcy dwunastu sołectw dzielą się swoimi wspomnieniami z kolejnym pokoleniem, korzystając z nowoczesnych technologii. Nagrywane są filmy opowiadające o codzienności wsi sprzed kilku dekad.

Łukasz Gołda, dyrektor centrum w Brodach, podkreśla, że projekt ma łączyć pokolenia i ocalić najcenniejszą tkankę społeczności - tradycję i wspomnienia.

- To one świadczą o naszej tożsamości, wiele obrzędów, zwyczajów czy anegdot zaciera się w pamięci, dlatego chcemy je zachować nagrywając wypowiedzi mieszkańców - mówi.

Swoimi doświadczeniami dzielą się członkinie kół gospodyń wiejskich, które za cel stawiają sobie przekazanie wiedzy o dawnym świecie. Maria Strzelecka z Adamowa nie kryje tęsknoty za relacjami międzyludzkimi.

- Było bardzo wesoło, choć musieliśmy dużo pracować, jednak każdą pracę wykonywało się wspólnie. Radością były dożynki, okrężne czy wspólne darcie pierza albo przędzenie wełny - opowiada.

Nagrania umieszczone są w Internecie, na stronie gminy Brody, a na koniec zostanie wydany album zawierający wszystkie filmy. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu kwotą 24 tys. zł, wkład własny CKiR to 4 tys. zł.

Reklama