Brygada Świętokrzyska NSZ uczczona w Warszawie

Data publikacji: 11.08.2020 15:28
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: IAR
11.08.2020 Warszawa. Uroczystość upamiętniająca żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ

11.08.2020 Warszawa. Uroczystość upamiętniająca żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ
Fot. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych / Twitter

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego mszą świętą w intencji poległych, zmarłych oraz żyjących Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych rozpoczęto uroczystości upamiętniające 76. rocznicę powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ.

W eucharystii uczestniczyli między innymi weterani walk o niepodległość, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych sędzia Bogusław Nizieński oraz mieszkańcy stolicy.

Kapelan Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, ksiądz Piotr Zamaria podkreślał w homilii, że wszyscy jesteśmy dziećmi Boga.

- Nie ma bardziej i mniej zasłużonych u Pana Boga, wszyscy jesteśmy Jego dziećmi. Ci, którzy odeszli przed nami 20, 40, 70 czy 100 lat temu oraz ci, którzy walczyli o naszą ojczyznę i którzy żyją dzisiaj - wszyscy jesteśmy dziećmi Pana Boga - zaznaczył duszpasterz.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oddał hołd weteranom walk o niepodległość, wspominając jeden z najważniejszych czynów żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej, czyli wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Holiszowie (filia KL Flossenbürg).

- W wyniku tej akcji uwolnionych zostało blisko tysiąc kobiet, w tym blisko 300 Żydówek z Polski, Francji, Jugosławii - przypomniał Jan Józef Kasprzyk.

Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, Brygady Świętokrzyskiej Henryk Atemborski pseudonim „Pancerny”, podkreślił, że dla ratowania ojczyzny żołnierze skłonni byli oddać życie.

- O tę ojczyznę żeśmy walczyli i wreszcie ją wywalczyli. Ze łzami w oczach cieszymy się, że mamy tę ojczyznę, a niektórzy ludzie nie potrafią tego zrozumieć i uszanować. Każdy robił podczas działań wojennych spontanicznie co mu serce nakazywało. Myśmy nie patrzyli na to ile nas to kosztuje, byliśmy zdolni w każdej chwili oddać nasze własne życie. „Bóg, honor, Ojczyzna” - w tym haśle zawarte jest w ogóle wszystko - wyjaśnił pułkownik Henryk Atemborski pseudonim „Pancerny”.

Żołnierze Brygady Świętokrzyskiej walczyli o Niepodległość Rzeczypospolitej z okupantem niemieckim i sowieckim oraz współdziałały z oddziałami Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich oraz NSZ-AK biorącymi udział w akcji „Burza”.

W południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie zorganizowano uroczystość patriotyczną z udziałem ostatnich żyjących żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ oraz przedstawicieli władz i instytucji państwowych.

 

Reklama