Brzezianeczki gotowe na dożynki. W pleceniu wieńca pomagał poseł

Data publikacji: 13.08.2020 13:22
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.08.2020. Brzezie. Wyplatanie wieńca dożynkowego. Na zdjęciu poseł Krzysztof Lipiec i członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Brzezianeczki

13.08.2020. Brzezie. Wyplatanie wieńca dożynkowego. Na zdjęciu poseł Krzysztof Lipiec i członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Brzezianeczki
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Koniec żniw oznacza dla rolników przygotowania do dożynek i wicie wieńców, reprezentujących poszczególne sołectwa i gminy.

Pracę rozpoczęły już panie z Koła Gospodyń Wiejskich Brzezianeczki z Brzezia w gminie Pawłów.

- Od miesiąca trwały prace koncepcyjne, wieniec co roku musi być inny, starannie dopracowany i wykonany z własnych roślin - relacjonuje przewodnicząca koła Jolanta Bryła.

W tym roku będzie miał kształt korony, z liśćmi plecionymi ze słomy. Każdy z nich powstaje w kilkudniowym procesie. Słomę trzeba najpierw zamoczyć, później pociąć na węższe paski i w końcu zapleść. Z sześciu listków powstaje jeden kwiat, a tych potrzeba kilkadziesiąt, żeby ubrać wieniec.

Prace trwają przez wiele dni, angażują się w nie wszyscy członkowie koła.

W pracy nad wieńcem pomagał poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości.

Przypomniał, że koła gospodyń wiejskich zostały docenione przez rząd PiS.

- Od 2018 roku grupy mogą ubiegać się o pieniądze na prowadzenie działalności, w tym roku trafi do nich 40 mln złotych. Pieniądze są przewidziane dla 11 600 kół, obecnie zarejestrowanych jest ponad 9 tys. takich stowarzyszeń, jest więc rezerwa, aby kolejne osoby, które chcą kultywować tradycję ludową mogły dostać takie fundusze - mówi poseł.

Brzezianeczki swój wieniec poświęcą podczas sobotniej uroczystości w swojej parafii w Świętomarzy.

Reklama