Budowa biblioteki na półmetku

Data publikacji: 08.05.2021 07:27
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Rozbudowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu

Rozbudowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu
Fot. Michał Mendak / UM Sandomierz

Epidemia nie zakłóciła tempa prac przy remoncie i rozbudowie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu. Inwestycja jest na półmetku. Prace związane z rozbudową biblioteki potrwają do końca października. Dzięki nim książnica znacznie rozwinie swoją działalność.

Dotąd brakowało powierzchni na eksponowanie wszystkich zbiorów, np. regionalnych materiałów dotyczących miasta i okolic, których jest około 3 tys. Aktualnie są one udostępnianie wyłącznie drogą elektroniczną. Po rozbudowie będzie można z nich korzystać także na miejscu.

Dział zbiorów audiowizualnych urządzony zostanie w przestronnych, wygodnych warunkach. Jak informuje burmistrz Sandomierza Marcin Marzec powierzchnia biblioteki wzrośnie o 400 metrów kwadratowych i będzie wynosić 1200 metrów kwadratowych.

- Wybudowana zostanie sala konferencyjna na 50 osób, w której będzie można organizować spotkania literackie i koncerty. Teraz do takich celów wykorzystywana jest sala w Ratuszu lub w Zamku Królewskim. Po remoncie będziemy mieć kolejne miejsce do rozwijania życia kulturalnego w naszym mieście - dodał burmistrz.

Nowością w budynku biblioteki będzie izba drukarska, gdzie w planach jest prowadzenie warsztatów dotyczących dawnej sztuki zecerskiej. Piotr Wójtowicz, naczelnik Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Promocji w Urzędzie Miasta, informuje, że gmina za 30 tys. zł odkupiła od prywatnych właścicieli urządzenia po byłej drukarni akcydensowej, która znajdowała się na parterze biblioteki. Są tam różne maszyny z połowy XX wieku, a także czcionki z XIX i XX wieku o wysokości od kilku do ponad 20 mm, wykonane z metalu, ołowiu i drewniane. Jest także tzw. gilotyna przecinająca druki i zszywarka. Niektóre urządzenia ważą od 2 do 3 ton. Mieszkańcy i turyści będą mogli zwiedzać izbę drukarską w przyszłym roku, w nowym sezonie turystycznym.

Obecnie z powodu prac remontowych biblioteka ma siedzibę tymczasową na ulicy Armii Krajowej w lokalu po byłej aptece.

Wznowienie pracy książnicy w zmodernizowanej siedzibie planowane jest na styczeń 2022 roku. Inwestycja będzie kosztować 4,6 mln zł, z czego ponad 60 proc. to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego oraz z budżetu państwa.

W zasobach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu znajduje się prawie 100 tys. pozycji, w tym zbiorów specjalnych, czyli starodruków, czasopism i zbiorów audiowizualnych. Najstarszy starodruk pochodzi z XVII wieku.

Reklama