Budowy kieleckich dróg coraz bardziej opóźnione

Data publikacji: 17.09.2021 15:23
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Przebudowa ulicy Witosa

Kielce. Przebudowa ulicy Witosa
Fot. Anna Kwapisz / Radio Kielce

Zakończenie jednej z największych inwestycji drogowych ostatnich lat w Kielcach, czyli przebudowa ul. Zagnańskiej i Witosa coraz bardziej się opóźnia.

Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach, zaznacza, że prace budowlane w ostatnim czasie są prowadzone głównie na ul. Witosa. 

- Przewidujemy, że inwestycja, ma zakończyć się w połowie października tego roku. Wykonawca realizuje obecnie prace budowlane w zasadzie tylko na ul. Witosa. Na ul. Zagnańskiej, Nowoszybowcową i Szybowcową można powiedzieć, że prace zostały praktycznie zakończone. Jeżeli chodzi o jezdnie, to ukończono już wszystkie roboty bitumiczne. W tej chwili prowadzone działania są związane z budową chodników, ścieżek rowerowych, indywidulanych zjazdów na posesje oraz montażem nowego oświetlenia ulicznego - powiedział. 

Rzecznik MZD zaznacza, że termin ostatecznego oddania inwestycji może jeszcze ulec zmianie. 

- Nie możemy niczego wykluczyć. Z każdym dniem warunki atmosferyczne są coraz gorsze. Poza tym, dopiero w ostatnich dniach, plac budowy opuścił wykonawca działający na zlecenie Wodociągów Kieleckich, co także było utrudnieniem dla naszego wykonawcy przy prowadzeniu niektórych robót budowlanych - mówił. 

Inwestycja miała być zakończona w lipcu tego roku. Koszt prac prowadzonych na obu ulicach to przeszło 130 mln zł, z czego ponad 70 proc. stanowi dofinansowanie unijne. 

W planach MZD jest także rozpoczęcie przebudowy kolejnego odcinka ul. Zagnańskiej, od skrzyżowania z ul. Witosa w kierunku granicy miasta. Prace w tym miejscu miały rozpocząć się w lipcu tego roku. 

Jak wyjaśnia rzecznik, inwestycja powinna rozpocząć się październiku. Organizacja ruchu na czas budowy, na tym odcinku ulegnie zmianie. Będzie obowiązywał ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną. Ponadto zaplanowano także wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na fragmencie między skrzyżowaniem z ul. Witosa, a skrzyżowaniem z ul. Peryferyjną - wyjaśnia. 

Jarosław Skrzydło podkreślił, że termin zakończenia przebudowy tego odcinka ul. Zagnańskiej na pewno zostanie przesunięty w czasie. Zwycięzcą przetargu była firma Strabag, jednak przedsiębiorstwo Trakt złożyło odwołanie od tej decyzji. 

- Termin zakończenia prac to czerwiec 2022 roku. Jednak wykonawca z pewnością wystąpi z wnioskiem o zmianę tej daty. Postępowanie przetargowe trwało dość długo. W międzyczasie było odwołanie od wyników przetargu. Sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej, następnie trwała kontrola prowadzona przez prezesa urzędu zamówień publicznych, dlatego wykonawca wejdzie na plac budowy dużo później niż planowano - powiedział. 

Inwestycja przewiduje kompleksową przebudowę ulicy Zagnańskiej na odcinku 1,4 km, od skrzyżowania z ulicą Witosa, do aresztu śledczego. Wymienione zostaną wszystkie sieci podziemne. Ułożona będzie nowa nawierzchnia z obustronnymi chodnikami. Wybudowana zostanie także droga rowerowa, która połączy ścieżkę budowaną w kierunku Zagnańska. Oprócz tego przy areszcie śledczym powstanie pętla autobusowa i parking na 40 miejsc. 

Reklama