Burza uszkodziła koronę dębu Bartek. Drzewo już pod opieką specjalistów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Data publikacji: 10.07.2021 13:52 / Data aktualizacji: 10.07.2021 15:54
Autor: Michał Kita , Wiktor Taszłow / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.07.2021. Zagnańsk. Dąb Bartek - prace przy uszkodzonym drzewie

10.07.2021. Zagnańsk. Dąb Bartek - prace przy uszkodzonym drzewie
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Specjalistyczna firma podjęła prace, które mają zabezpieczyć jedno z najsłynniejszych drzew w Polsce - bisko 700-letniego dębu Bartek.

Jak informowaliśmy, dąb Bartek ucierpiał wskutek gwałtownego załamania pogody i działania porywistego wiatru. Drzewo jest już pod opieką specjalistów, którzy zajmują się złamanym w wyniku wichury kilkumetrowym konarem drzewa rosnący po wschodniej stronie.

Prace zabezpieczające przeprowadzono w sobotę (10 lipca) i trwały one prawie dwie godziny. Działania z użyciem specjalistycznego sprzętu linowego zakończyły się po godzinie 14.00. Prezentujemy film z najważniejszych fragmentów działań.

Jak informuje Wojciech Barański, sekretarz nadleśnictwa Zagnańsk, podczas wczorajszej wichury uszkodzony został kilkumetrowy konar wiekowego dębu.

- Na szczęście nie został uszkodzony jeden z głównych konarów Bartka. Prace polegały na usunięciu zwisającego konara, aby odciążyć drzewo. Jest to niezwykle istotne dla zachowania prawidłowej statyki drzewa - mówi leśnik.

Wojciech Barański zaznacza, że ostatnie poważne uszkodzenie pomnika przyrody miało miejsce w 1991 roku.

- Wówczas w drzewo uderzył piorun, wskutek tego zdarzenia zapalił się konar od strony północno- zachodniej. Od tego czasu Bartek przetrzymywał wszystkie poważne kataklizmy, aż do dziś. Na szczęście straty na skutek wczorajszej wichury nie są bardzo poważne.

Wskutek wichury i burzy, jaka w piątek wieczorem przeszła nad stolicą regionu świętokrzyskiego, ucierpiała także jedna z wierzb płaczących znajdujących się nad stawem w Parku Miejskim w Kielcach.

Dąb Bartek

Jeden z najstarszych w Polsce dębów. Rośnie w Zagnańsku, przy drodze wojewódzkiej nr 750 z Zagnańska do Samsonowa. Jego wiek jest oceniany na 683 lata. Od 1954 roku jest chroniony prawem jako pomnik przyrody. W 1906 roku dąb Bartek ucierpiał w wyniku pożaru pobliskich zabudowań, a w czerwcu 1991 drzewo zostało poważnie uszkodzone w wyniku uderzenia pioruna. Pomiary z 2013 roku wykazały, że dąb Bartek ma 28,5 m wysokości, a obwód jego pnia na wysokości 130 cm wynosi prawie 10 metrów.

Tagi do tego wpisu
Reklama