Buski Park Zdrojowy nabiera blasku

Data publikacji: 21.07.2020 15:35
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.07.2020. Busko-Zdrój. Rewitalizacja Parku Zdrojowego

21.07.2020. Busko-Zdrój. Rewitalizacja Parku Zdrojowego
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Kończy się pierwszy etap rewitalizacji zabytkowego Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju. We wschodniej części parku, od strony ulicy 1 Maja zostały wymienione instalacje wodociągowe i kanalizacja, teraz trwa układanie nowej nawierzchni na głównej alei. Przebieg chodników ma nawiązywać do pierwotnego założenia, według projektu Henryka Marconiego.

Dariusz Musiał, szef firmy wykonującej inwestycję informuje, że prace są zaawansowane na poziomie 60-70 proc.

- Kończymy układanie płyt granitowych. Ponadto montujemy lampy, ławki, kosze. Centralna i wschodnia część parku mają zostać oddane do użytku do końca sierpnia - mówi.

Zamontowane zostały już także płyty pamiątkowe, tzw. słoneczka upamiętniające postacie ze świata kultury. Z kolei na jesieni pojawią się nowe krzewy ozdobne. Po zakończeniu tych prac, wykonawca zajmie się zachodnią częścią parku.

- Została już wyburzona stara fontanna. W jej miejscu stanie nowy wodotrysk. Również alejki zostaną wyłożone kostką brukową - zaznacza.

Zmiany w parku pozytywnie ocenia Wojciech Lubawski - prezes buskiego uzdrowiska. Jak mówi, najważniejsze, że zmianie uległa nawierzchnia alejek, która znacznie ułatwi poruszanie się kuracjuszom.

- Stare alejki i ciągi piesze były w opłakanym stanie i nie do zaakceptowania. Kuracjusze, przede wszystkim z chorobami narządu ruchu, mieli problem z poruszaniem się po wertepach, krzywych, wybulonych chodnikach. Cieszę się, że nawierzchnie alejek i chodników są równe, przede wszystkim przyzwoicie i elegancko zrobione - zaznacza.

Zakończenie rewitalizacji Parku Zdrojowego przewidziano na koniec 2020 roku. Całkowita wartość projektu, realizowanego z dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego, to prawie 18 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 13 mln zł.

Reklama