Bywali tu królowie, książęta i szlachta. Opatów zaprasza turystów na spacery

Data publikacji: 09.08.2020 18:04
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.08.2020. Opatów. Spacer pn. „Opatowskie zakątki”

09.08.2020. Opatów. Spacer pn. „Opatowskie zakątki”
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Kolegiata św. Marcina, Podziemna Trasa Turystyczna, klasztor oo. bernardynów czy Dom Muzealny - te miejsca zwiedzili dzisiaj turyści w Opatowie w ramach spaceru „Opatowskie zakątki”. Dziś odbył się pierwszy przemarsz, inaugurujący sierpniowy cykl spotkań.

Jak mówi przewodnik świętokrzyski Marek Baradziej, opatowski rynek jest jednym z największych w Polsce. Jest także świadkiem kilku historycznych wydarzeń.

- Król Władysław Jagiełło, jadąc pod Grunwald, na czele rycerstwa Ziemi Krakowskiej połączył się z rycerstwem Ziemi Sandomierskiej, później wracając spotkał się na rynku ze swoją żoną. Jan III Sobieski wracając z bitwy pod Wiedniem również spotkał się na rynku ze swoją żoną Marysieńką, następnie dziękowali Bogu za wygraną bitwę w kolegiacie - informuje Marek Baradziej.

Rynek był także miejscem zaciekłych walk powstańców z Moskalami. Dziś na pamiątkę stoi pomnik majora „Topora” Zwierzdowskiego. Marek Baradziej dodaje, że miasto kryje kilka ciekawych historii. Dużo ciekawostek znaleźć można w historii romańskiej kolegiaty.

- W 1382 roku w naszej kolegiacie przebywał cudowny obraz Matki Bożej wiezionej na Jasną Górę przez księcia Władysława Opolczyka z Bełzów z Ukrainy - mówi Marek Baradziej.

W spacerze udział wzięło ok. 30 osób. Byli goście m.in. z Poznania, ale też kilka osób z samego Opatowa.

- Nie mogę powiedzieć, że wiem wszystko o Opatowie, dlatego to jest ważna okazja, żeby dowiedzieć się czegoś więcej. To też ciekawa forma, bo nie ma żadnej odpłatności - mówią uczestnicy spaceru „Opatowskie zakątki”.

Kolejny spacer odbędzie się za tydzień.

Tagi do tego wpisu
Reklama