Caritas i biskup pomagają dzieciom akcją „Tornister pełen uśmiechów”

Data publikacji: 26.08.2020 15:35
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.08.2020. Sandomierz. Akcja „Tornister pełen uśmiechów”

26.08.2020. Sandomierz. Akcja „Tornister pełen uśmiechów”
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

22 laptopy przekazała Caritas Diecezji Sandomierskiej do ośmiu swoich placówek, w których przebywają dzieci, również te z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. To część akcji „Tornister pełen uśmiechów”.

Dyrektor instytucji ks. Bogusław Pitucha podkreśla, że ze względu na epidemię trzeba było zmienić dotychczasowy charakter działań, związanych z nowym rokiem szkolnym.

- Dotychczas, przed nadejściem września, najbardziej potrzebne były plecaki, zeszyty, książki i przybory szkolne, a od marca najpilniejszą potrzebą uczniów są laptopy, ponieważ to narzędzie, służące do edukacji i komunikowania się. Zaczynamy lekcje stacjonarnie, ale nie wiadomo co będzie dalej - stwierdził ks. Bogusław Pitucha.

Laptopy przekazał biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Hierarcha zwrócił uwagę na szczególną datę spotkania, czyli obchodzone dzisiaj święto Matki Boskiej Częstochowskiej.

- Tak jak Maryja troszczyła się o Jezusa, tak my musimy nawzajem troszczyć się o siebie. Te komputery są uzewnętrznieniem miłości względem młodych ludzi, ale serce musi być zawsze otwarte dla wszystkich. Będą zmieniały się formy, w zależności od czasów i potrzeb, ale ważne jest, abyśmy zawsze się kochali i nigdy nie myśleli tylko o sobie - stwierdził biskup.

Iwona Jońca, wychowawczyni w Domu Dziecka w Łoniowie mówi, że laptopy to bardzo ważna pomoc dla tej placówki. Funkcjonuje ona w czterech oddzielnych domach jednorodzinnych. W każdym mieszka 10 lub 11 dzieci, a do tej pory miały 2-3 komputery na domek.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że dostaliśmy ten sprzęt, ponieważ ułatwi nam codzienne funkcjonowanie - podkreśla wychowawczyni.

Natalia z Domu Dziecka w Rudniku nad Sanem nie kryła zadowolenia z nowego sprzętu, który trafił do jej placówki. Stwierdziła, że jest bardzo wdzięczna za ten dar i że na pewno wszyscy będą dbać o te laptopy ponieważ są one bardzo potrzebne zarówno przy nauce jak i w rozwijaniu zainteresowań.

Sandomierska Caritas kupiła laptopy za pieniądze pochodzące z 1 proc. podatku przekazywanego na rzecz tej organizacji. Na ten cel przeznaczono ponad 43 tys. zł, łącznie z akcesoriami do laptopów. Komputery są gotowe do pracy.

Lista placówek, którym Caritas Diecezji Sandomierskiej przekazała laptopy:

1. Dom Dziecka "Nasz Dom Dzieciątka Jezus" w Rudniku nad Sanem,
2. Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Rudniku nad Sanem,
3. Świetlica Socjoterapeutyczna przy parafii Chrystusa Króla w Tarnobrzegu,
4. Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych "Nasz Dom" w Ostrowcu Świętokrzyskim,
5. Domu Dziecka w Skopaniu,
6. Wspólnota Dziewicza Matki Boga w Racławicach,
7. Centrum Administracyjne Domów dla Dzieci i Młodzieży w Łoniowie.
8. Troje uczniów Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego „Radość Życia” w Sandomierzu.

Reklama