Caritas zachęca do wsparcia dla hospicjum

Data publikacji: 22.04.2021 12:55
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.04.2021. Kielce. Kampania „Pola Nadziei”. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Słoń - senator PiS i Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego

22.04.2021. Kielce. Kampania „Pola Nadziei”. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Słoń - senator PiS i Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Caritas Diecezji Kieleckiej rozpoczęła kolejną kampanię „Pola Nadziei”. To akcja, która ma na celu uwrażliwiać społeczeństwo na potrzeby osób terminalnie chorych.

Jej celem jest również zbiórka pieniędzy na działalność hospicjum im. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach, przypomniał ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas.

- Kampania „Pola Nadziei” ma budzić wrażliwość i nadzieję. Te żółte kwiaty, są czytelnym znakiem nadziei. Wielu ludziom hospicjum kojarzy się ze śmiercią, jednak wielokrotnie podkreślamy, że hospicjum to też życie. Z tą nadzieją i z tym przesłaniem chcemy i w tym roku wyruszyć do szerokiego kręgu naszych odbiorców - dodał ksiądz Stanisław Słowik.

W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną nie odbędą się uliczne kwesty, czy plenerowe koncerty, ale hospicjum można będzie wesprzeć w inny sposób, informuje ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej.

- Organizować będziemy przykościelne kwesty. Naszych wolontariuszy z puszkami będzie można spotkać w poszczególnych parafiach co niedzielę. Nie wszyscy jednak ze względu na wiek, czy choroby mogą dotrzeć do świątyń, więc naszą akcję można również wesprzeć w Internecie. Na stronie hospicjum.kielce.caritas.pl jest wirtualna puszka, do której można wpłacać dowolne kwoty, wyjaśnia ksiądz Krzysztof Banasik. 

Po raz kolejny w kampanię zaangażowała się Klaudia Sieniek, uczennica Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach.

- W poprzednich latach mogliśmy odwiedzać pacjentów w hospicjum. Teraz niestety jest to niemożliwe, ale możemy się z nimi kontaktować telefonicznie i to czynimy. Dzięki temu choć na chwilę mogą zapomnieć o chorobie i swoich troskach. Czuję, że przez mały gest bardzo mogę pomagać innym, a dla nich to znaczy wiele - dodała Klaudia Sieniek.

Serce rośnie, gdy widzę, jak młodzi ludzie, wolontariusze kieleckiej Caritas starają się pomagać osobom, które przebywają w hospicjum, powiedziała podczas inauguracji kampanii Renata Janik, wicemarszałek województwa, a zarazem ambasadorka „Pól Nadziei”.

- Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tej pięknej i szlachetnej akcji. Cieszę się również z tego, że w tych trudnych czasach są osoby, które mają wielkie serca, otwarte na pomoc innym. Kampania uczy młodych ludzi empatii do drugiego człowieka bez względu na jego wiek, ponieważ do hospicjum trafiają osoby starsze, ale i młode - dodała Renata Janik.

Pandemia nie zwalnia nas z obowiązku czynienia dobra, powiedział podczas uroczystości senator Krzysztof Słoń, ambasador kampanii „Pola Nadziei”. Jak dodał, w tym trudnym dla wszystkich czasie tym bardziej jeszcze bardziej trzeba pomagać osobom, które tej pomocy potrzebują.

- Może jeszcze bardziej potrzeba, by zaangażować się w to dzieło. Mam nadzieję, że nasze serca i tym razem pozwolą, aby wszyscy ci, którzy są po opieką tego wielkiego dzieła miłosierdzia jakie świadczy Caritas, mogli poczuć się potrzebni i zaopiekowani - dodał Krzysztof Słoń.

„Pola nadziei” po raz pierwszy zorganizowane zostały w Wielkiej Brytanii 18 lat temu. W Polsce akcja odbywa się od 2005 roku, a w Kielcach od 2010 roku.

adv adv
Wiadomości
Reklama