CBA ujawnia kulisy zatrzymania dyrekcji ŚZDW

Data publikacji: 29.12.2020 07:40
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich

Kielce. Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Centralne Biuro Antykorupcyjne ujawnia kulisy zatrzymania dyrekcji Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Jak informowaliśmy cztery osoby, w tym dwóch zastępców dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich i dwóch przedsiębiorców, zostało zatrzymanych w ubiegłym tygodniu przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Jak się okazuje, wszyscy zostali zatrzymani bezpośrednio po przyjęciu przez jednego z dyrektorów 30 tys. zł. łapówki. Do zatrzymania doszło w Kielcach.

Centralne Biuro Antykorupcyjne w swoim komunikacie informuje, że pieniądze zostały wręczone przez jednego z przedsiębiorców, który reprezentuje spółkę realizującą w naszym regionie inwestycję budowlaną o wartości kilkudziesięciu milionów złotych. Jak ustalili śledczy, drugi z zatrzymanych przedsiębiorców, również udzielał korzyści majątkowych obu urzędnikom.

Wszystkie osoby zatrzymane przez CBA zostały przewiezione do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie przedstawiono im zarzuty korupcyjne.

Prokuratura Krajowa w swoim komunikacie precyzuje, że zatrzymanymi dyrektorami są Dariusz W. i Karol R. W toku śledztwa ustalono, że mężczyźni przyjmowali korzyści majątkowe w postaci drogich smartfonów oraz pieniędzy od przedstawicieli dwóch firm wykonujących inwestycje związane z budową dróg oraz infrastruktury drogowej. W samochodzie użytkowanym przez Karola R. tuż po jego zatrzymaniu zabezpieczono 30 tys. zł. łapówki.

Prokurator Śląskiej Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił Karolowi R. zarzuty dotyczące popełnienia czterech przestępstw przyjmowania korzyści majątkowych oraz ich obietnicy. Natomiast Dariusz W. usłyszał zarzuty popełnienia trzech przestępstw przyjmowania korzyści majątkowych oraz ich obietnicy jak również jeden zarzut nakłaniania do wręczenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcje publiczną.

Marek U., który reprezentuje firmę wykonującą prace związane z infrastrukturą drogową, usłyszał zarzuty popełnienia przestępstw wręczania korzyści majątkowych i obietnic ich wręczenia osobom pełniącym funkcje publiczne. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Jeden z zatrzymanych skorzystał z tzw. klauzuli niekaralności. Oznacza to, że nie podlega karze, ponieważ dobrowolnie zawiadomił organ ścigania o tej sprawie.

Po zatrzymaniu prokurator skierował do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie Dariusza W. oraz Karola R. Sąd ich nie uwzględnił i nie zastosował wobec podejrzanych żadnych środków zapobiegawczych. Prokurator wkrótce skieruje zażalenia na postanowienia sądu. Wobec Marka U. prokurator zastosował dozór policji i poręczenie majątkowe w wysokości 30 tys. zł. Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Równolegle agenci CBA przeprowadzili przeszukania w miejscach zamieszkania zatrzymanych, w siedzibie ŚZDW oraz w siedzibach kilkunastu firm współpracujących z ŚZDW.

Reklama