Cenny dar NBP dla Muzeum im. Orła Białego

Data publikacji: 10.09.2020 22:01
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Skarżysko-Kamienna. Numizmaty przekazane przez Narodowy Bank Polski Muzeum im. Orła Białego

Skarżysko-Kamienna. Numizmaty przekazane przez Narodowy Bank Polski Muzeum im. Orła Białego
Fot. Muzeum im. Orła Białego

Dwa kolekcjonerskie banknoty dwudziestozłotowe i trzy monety o nominale 10 zł trafiły do zbiorów Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Wartość rynkowa numizmatów, podarowanych przez Narodowy Bank Polski kilkadziesiąt razy przekracza nominalną. Wszystkie zostały wydane z okazji wielkich rocznic przypadających w tym roku.

Banknot dwudziestozłotowy poświęcony jest setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Ma on, jako pierwszy w historii NBP, pionową orientację. Jedna z jego stron przedstawia wizerunek Józefa Piłsudskiego według obrazu Kazimierza Mańkowskiego „Rok 1920” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Druga, to fragment obrazu Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą” ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Toruniu.

Monety upamiętniają kolejno setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, 75. rocznicę powstania konspiracyjnej organizacji Wolność i Niezawisłość oraz 40-lecie Solidarności.

Grzegorz Bień, dyrektor Muzeum, zaznacza, że nie sposób ocenić pełnej wartości przekazanych numizmatów, ale jeden banknot na portalu aukcyjnym już teraz osiąga cenę ponad 2,5 tys. zł.

Pieniądze posłużą jako pretekst do rozmowy z młodzieżą skarżyskich szkół o ważnych wydarzeniach. Już niebawem będą prezentowane w każdej skarżyskiej szkole. Na stałe do muzeum wrócą na rocznicę odzyskania niepodległości.

Początkowo do placówki miał trafić jeden banknot, jednak dyrekcja kieleckiego oddziału NBP, znając działalność muzeum, drugi banknot przekazała na cel charytatywny. Zgodnie z zapowiedziami, w najbliższym czasie zostanie on zlicytowany na rzecz potrzebujących.

Reklama