Centra zdrowia psychicznego coraz bardziej oblegane

Data publikacji: 06.05.2022 15:24
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
depresja

depresja
Fot. Tawan Chaung/Shutterstock.com

W województwie świętokrzyskim uruchomione zostanie kolejne Centrum Zdrowia Psychicznego. Znajdować się będzie we Włoszczowie.

To placówka, w której bez skierowania można otrzymać bezpłatną poradę psychologa i psychiatry, przypomina Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- To jest kompleks placówek, w których natychmiast można otrzymać wsparcie. By skorzystać z pomocy nie trzeba mieć skierowania od lekarza, nie trzeba również zapisywać się w kolejkę. Wystarczy jedynie przyjść do wybranego punktu na wizytę. Oczywiście ta pomoc jest stopniowa. Rozpoczyna się od konsultacji, po której lekarz decyduje, gdzie ewentualnie dalej pokierować. Może to być wizyta w poradni zdrowia psychicznego, pobyt w szpitalu na oddziale dziennym lub całodobowym, ale też wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, który odwiedza pacjenta w domu - wyjaśnia Beata Szczepanek.

Powstanie kolejnego Centrum Zdrowia Psychicznego wynika z bardzo dużego zainteresowania taką formą wsparcia.

- W ubiegłym roku, z pomocy specjalistów skorzystało prawie 7,6 tys. pacjentów, co stanowi 15 proc. wszystkich korzystających ze świadczeń psychiatrycznych w województwie. Natomiast w pierwszym kwartale tego roku było to już ponad 4,5 tys. osób, tj. 18 proc. pacjentów z całego województwa - dodała Beata Szczepanek.

W województwie świętokrzyskim, Centra Zdrowia Psychicznego działają w Kielcach, przy ulicy Kusocińskiego i Piekoszowskiej 54 oraz w Sandomierzu na terenie szpitala, a dodatkowa poradnia wraz z punktem konsultacyjnym mieści się w Opatowie przy ulicy Szpitalnej 4. Natomiast Centrum Zdrowia Psychicznego we Włoszczowie uruchomione zostanie prawdopodobnie od lipca i znajdować się będzie w przychodni przy ulicy Mleczarskiej 11.  

Planowane jest też utworzenie punktu konsultacyjnego i poradni w Końskich.

adv adv
Wiadomości
Reklama