Centralne obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej odbędą się w Michniowie

Data publikacji: 06.07.2021 11:40
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.07.2021. Kielce. Dworek Laszczyków. Konferencja zapowiadająca uroczystości w Michniowie. Na zdjęciu (od lewej): Jarosław Karyś - Jarosław Karyś, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej, Tadeusz Sikora - dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, Marek Jedynak - kielecka delegatura IPN

06.07.2021. Kielce. Dworek Laszczyków. Konferencja zapowiadająca uroczystości w Michniowie. Na zdjęciu (od lewej): Jarosław Karyś - Jarosław Karyś, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej, Tadeusz Sikora - dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, Marek Jedynak - kielecka delegatura IPN
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

W poniedziałek, 12 lipca, po raz czwarty obchodzony będzie Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskich. Centralne obchody tego wydarzenia odbędą się w województwie świętokrzyskim, w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

O godzinie 14.00 rozpocznie je uroczysta msza święta w intencji wszystkich ofiar pacyfikacji. Następnie, o 15.30 złożone zostaną kwiaty przy mogile zamordowanych mieszkańców Michniowa. Z kolei na 16.00 zaplanowano oficjalne otwarcie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Niemal pewne jest to, że w wydarzeniu weźmie udział Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda. Wśród zaproszonych gości jest także między innymi ambasador Republiki Federalnej Niemiec.

Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej informuje, że obchody dnia pamięci są połączone z 78. rocznicą pacyfikacji Michniowa z 1943 roku. Dyrektor zaznacza, że wyjątkowy obiekt jakim jest Mauzoleum, został udostępniony do zwiedzania już w maju i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

- To obiekt kompleksowy. Wystawa jest zharmonizowana z architekturą. Współczesne muzea to nie tylko plansze, słowo czy zdjęcia. To także dźwięk i światło, które jest elementem przekazu takich wystaw jak ta w Michniowie. Jest to muzeum narracyjne i jestem przekonany, że będzie wdzięcznym miejscem pracy dla wszystkich muzealników, a także osób wspierających ich działalność - dodaje.

Tadeusz Sikora zaznacza, że łączna wartość inwestycji w Michniowie to ponad 40 mln złotych.

Z obchodami Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskich w Michniowie związane są wydarzenia towarzyszące. To między innymi dwudniowa konferencja naukowa „Wieś podczas II wojny Światowej.  Po pacyfikacji - losy i pamięć” organizowana wspólnie przez Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Instytut Pamięci Narodowej. Marek Jedynak z kieleckiej delegatury IPN informuje, że w wydarzeniu weźmie udział ponad 30 naukowców z całego kraju.

- W tym roku, w związku z otwarciem Mauzoleum, temat konferencji dotyczy między innymi sposobu upamiętniania losów mieszkańców wsi spacyfikowanych w czasie II wojny światowej na przestrzeni lat - wyjaśnia.

Jarosław Karyś, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej zaznacza, że oficjalne otwarcie Mauzoleum jest szczególnym wydarzeniem nie tylko ze względu na zaproszonych gości.

- Chcemy, aby ta uroczystość, jak również Mauzoleum w Michniowie nadało nowy wymiar pamięci o tych tragicznych wydarzeniach, jakim były pacyfikacje wsi polskich w latach II wojny światowej. Dotychczas losy, a także ofiara ludności wiejskiej w trakcie okupacji nie była dostatecznie doceniana. Musimy pamiętać o tym, że w krwawych pacyfikacjach na ziemiach polskich życie straciły setki tysięcy Polaków - zaznacza.

W ramach obchodów, w Mauzoleum zaprezentowana zostanie także wystawa "Architektura Pamięci", która przedstawia ogólnopolskie i europejskie przedsięwzięcia upamiętniające ofiary niemieckich zbrodni w trakcie II wojny światowej. 

Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz 78. rocznicy pacyfikacji Michniowa dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.  

12 lipca upamiętniani są mieszkańcy ponad 800 polskich wsi spacyfikowanych podczas II wojny światowej przez Niemców. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony w rocznicę pacyfikacji Michniowa przez okupanta niemieckiego, co miało miejsce 12 i 13 lipca 1943 roku. W ciągu dwóch dni wymordowano 204 osoby, w tym kobiety i dzieci. Miejscowość została ograbiona i spalona. Była to zemsta Niemców za pomoc partyzantom. Wieś współpracowała ze zgrupowaniem Jana Piwnika „Ponurego”, udzielając żołnierzom schronienia i dając wyżywienie.

06.07.2021. Kielce. Dworek Laszczyków. Konferencja zapowiadająca uroczystości w Michniowie. Na zdjęciu (od lewej): Jarosław Karyś - Jarosław Karyś, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej, Tadeusz Sikora - dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, Marek Jedynak - kielecka delegatura IPNFot. Michał Kita / Radio Kielce

Reklama