Centrum Badań Molekularnych ma być ewenementem w Polsce. I może dać przełom w leczeniu raka

Data publikacji: 29.07.2021 08:57
Kategoria: Zdrowie /Źródło: TVP3 Kielce
Świętokrzyskie Centrum Onkologii

Świętokrzyskie Centrum Onkologii
Fot. Paulina Michta / Radio Kielce

CAR-T - ta terapia jest często ostatnią deska ratunku dla pacjentów onkologicznych. Gdy wszystko zawodzi, szansą pozostaje „żywy lek”.

Piotrek Turek ma 15 lat. Już od 11 zmaga się z ostrą białaczką. W tym roku nowotwór zaatakował go po raz czwarty. Nie pomógł przeszczep szpiku ani standardowa chemioterapia. Szansę na życie dała Piotrkowi niezwykle kosztowna terapia metodą CAR-T, określana często mianem „świętego Graala” onkologii.

Ta innowacyjna metoda wykorzystuje układ odpornościowy pacjenta i zaawansowaną inżynierię genetyczną, aby walczyć z nowotworem dzięki zmodyfikowanym genetycznie limfocytom T.
 
- Uczymy limfocyty chorego, by zwalczały komórki nowotworowe. Mówimy że uczymy, ale tak naprawdę wymieniamy im geny - tłumaczy dr hab. n. med. Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w ŚCO.
 
Terapia jest skuteczna, ale bardzo droga. Między innymi dzięki widzom TVP3 Kielce udało się zebrać 1,3 mln zł potrzebne na leczenie Piotrka. Chłopiec już wrócił do domu. Ale takich historii jest więcej. Rodziny chorych prowadzą zbiórki i liczą na cud.
 
Szansą, aby sytuacja się poprawiła są badania prowadzone w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Na razie we współpracy z innymi ośrodkami w kraju, jednak ŚCO zamierza tę metodę rozwijać samodzielnie. Stąd projekt stworzenia Centrum Badań Molekularnych. Będzie ono m.in. wdrażało polską technologii w terapii CAR-T - wielokrotnie tańszą i bardziej dostępną dla chorych. 
 
Ale to nie wszystko.
 
- Centrum Badań molekularnych będzie mieściło kilka zakładów. Będzie tam na przykład zakład profilowania, gdzie będziemy opisywali zmiany w nowotworach, a następnie typowali te zmiany, które niosą w sobie potencjał terapeutyczny. Metodą inżynierii genetycznej będziemy się starali przygotowywać różne badania i eksperymentalne leki - opowiada dr hab. n. med. Artur Kowalik kierownik działu Diagnostyki Molekularnej ŚCO.
 
Stworzenie Centrum Badań Molekularnych, to szansa dla pacjentów, u których inne metody leczenia zawiodły.
 
- Śledząc rozwój immunologii, genetyki czy onkologii, widzimy w którym kierunku to się rozwija. To jest leczenie coraz bardziej spersonalizowane, coraz bardziej precyzyjne, rozpracowujemy te nowotwory pod względem ich struktury genowej - wyjaśnia prof. dr hab. n.med. Stanisław Góźdź dyrektor ŚCO.
 
Budowa Centrum jest wpisana na listę projektów kluczowych dla regionu, które mają być sfinansowane z pieniędzy unijnych. Koszt to 150 mln zł.
Tagi do tego wpisu
Reklama