Centrum krwiodawstwa czeka na ozdrowieńców

Data publikacji: 27.06.2020 08:51
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.06.2020. Kielce. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

27.06.2020. Kielce. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach zwraca się z prośbą do osób, które pokonały COVID-19 o zgłaszanie się do placówki, by oddać osocze. Zawiera ono przeciwciała, które pomagają zwalczyć chorobę wywołaną koronawirusem.

Jak informuje Zdzisława Sitarz-Żelazna, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, dotychczas swoje osocze oddały tylko cztery osoby, które ozdrowiały z COVID-19.

- Dzięki tym czterem osobom, od których pobraliśmy osocze udało nam się pomóc 20 chorym na COVID-19. Dlatego cały czas czekamy na osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem, miały dodatni wynik, później dwa ujemne, a od ostatniego ujemnego wyniku minęły dwa tygodnie - apeluje.

Zdzisława Sitarz-Żelazna dodaje, że jeden ozdrowieniec może pomóc aż trzem chorym na COVID-19.

- Osoba, która chce oddać osocze musi być w wieku 18-60 lat, nie może cierpieć na żadne choroby przewlekłe i na stałe przyjmować leków - wyjaśnia. Jednorazowo od ozdrowieńca pobierane jest 600 ml osocza. Każdą donację dzieli się na trzy porcje.

Do tej pory w naszym województwie chorobę COVID-19 pokonało prawie 300 osób. Ozdrowieńcy, którzy chcieliby oddać swoje osocze powinni się zgłaszać w dni powszednie do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Jagiellońskiej w Kielcach.

27.06.2020. Kielce. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i KrwiolecznictwaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Reklama