Centrum krwiodawstwa zachęca do udziału w akcji „Przyjdź z nowym Krwiodawcą”

Data publikacji: 02.08.2021 14:55
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

„Przyjdź z nowym Krwiodawcą” - pod takim hasłem Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach zachęca osoby, które dotychczas nie oddawały krwi do podzielenia się tym lekiem z potrzebującymi.

Wojciech Markiewicz, zastępca kierownika działu marketingu i sprawozdawczości w centrum, a zarazem pomysłodawca akcji w województwie świętokrzyskim przypomina, że krwiodawcą może zostać każda zdrowa i pełnoletnia osoba, która waży więcej niż 50 kg.

- Zachęcamy dawców pierwszorazowych do przyjścia do nas i oddania krwi. Nasza akcja jest też dla dawców wielokrotnych. Obydwie osoby otrzymają od nas koszulki z logo Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach - mówi Wojciech Markiewicz.

Jak przyznaje, okres wakacyjny jest szczególnie trudnym dla honorowego krwiodawstwa.

- Wakacje są zawsze trudne dla naszej placówki. Stali krwiodawcy wyjeżdżają w tym czasie na letni wypoczynek i nie oddają tego leku. Natomiast chorych w tym czasie nie ubywa, a przybywa ofiar wypadków komunikacyjnych, w przypadku których często ratunkiem jest operacja. By ją natomiast przeprowadzić potrzebna jest krew - dodał Wojciech Markiewicz.

Krew mogą oddać także osoby, które zostały zaszczepione przeciw COVID-19. W przypadku przyjęcia preparatu firm Pfizer i Moderna trzeba odczekać 48 godzin od iniekcji, a w przypadku preparatów Astra Zeneca i Johnson&Johnson 14 dni od czasu zaszczepienia.

Akcja „Przyjdź z nowym Krwiodawcą” potrwa do końca sierpnia. Obecnie największe zapotrzebowanie jest na krew z grup 0 Rh ujemnej oraz B Rh ujemnej.

Reklama