Centrum opiekuńcze dla seniorów

Data publikacji: 21.05.2021 16:58
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Rafał Łysiak - burmistrz Osieka

Na zdjęciu: Rafał Łysiak - burmistrz Osieka
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Bukowej w gminie Osiek powstanie całodobowa placówka dla niepełnosprawnych seniorów. Działać będzie na zasadzie centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Na ten cel przebudowany zostanie obiekt po byłej szkole podstawowej, zlikwidowanej około 10 lat temu. Od tamtej pory budynek stoi pusty.

Burmistrz Osieka Rafał Łysiak powiedział, że po remoncie i adaptacji powstanie tam 9 oddzielnych  pokoi dla seniorów, będzie też sala rehabilitacyjna oraz zaplecze socjalne dla pracowników. Zatrudnionych zostanie  6 osób.

Burmistrz podkreślił, że dzięki tej inwestycji zlikwidowany zostanie problem dotyczący opieki nad osobami starszymi, schorowanymi, które teraz zmuszone są korzystać z domów pomocy społecznej w sąsiednich gminach. Ponadto własna placówka  tego typu zmniejszy wydatki z budżetu gminy, ponieważ obowiązkiem samorządu jest to, aby dopłacać do pobytów w DPS-ach swoim  mieszkańcom. W ubiegłym roku  w gminie Osiek wydano na ten cel 400 tys. zł.

Budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Bukowej potrwa do końca grudnia 2022 roku. Rekrutację do placówki przeprowadzi Ośrodek Pomocy Społecznej w Osieku. Będą mogli z niej skorzystać seniorzy z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności.

W ramach inwestycji zagospodarowana zostanie działka znajdująca się przy budynku. Jej powierzchnia wynosi ok. 40 arów. Będą tam alejki spacerowe, ławeczki, nowa roślinność oraz oświetlenie ledowe.

Całość  kosztować będzie 1,7 mln zł. Gmina posiada na ten cel rządowe dofinansowanie.

Reklama