Centrum w Podzamczu koło Chęcin ze światowym certyfikatem

Data publikacji: 03.07.2020 15:34
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Podzamcze Chęcińskie. Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne

Podzamcze Chęcińskie. Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu koło Chęcin otrzymało certyfikat potwierdzający wysoką jakość prowadzonych tam testów molekularnych. Laboratorium jest jednym z niewielu w Polsce, które może się poszczycić takim dokumentem.

Przyznało je stowarzyszenie z Wielkiej Brytanii, zrzeszające laboratoria zajmujące się badaniami molekularnymi związanymi z wykrywaniem i rozpoznawaniem chorób zakaźnych. Współpracuje z nim około 2 tys. podmiotów z ponad 100 krajów świata.

Jak mówi Marcin Zawierucha, dyrektor centrum w Podzamczu, proces certyfikacyjny potwierdza wysoką jakość badań wykonywanych w laboratorium Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego.

- Składa się na nią nowoczesny, wysokiej jakości sprzęt oraz wiedza i doświadczenie pracujących tu fachowców. Świętokrzyskie może być dumne z takiego laboratorium, nasze dokonania są na światowym poziomie - dodał Marcin Zawierucha.

Laboratorium w Podzamczu zajmuje się obecnie głównie przeprowadzaniem testów na obecność koronawirusa. Zrobiono ich już około 19 tys., co oznacza, że co piąty wymaz pobrany wśród mieszkańców regionu był analizowany w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym.

Świętokrzyskie jest w Polsce liderem w liczbie wykonywanych testów w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca, jest też w czołówce pod względem całościowej liczby przeprowadzonych testów.

Reklama