Ceny mieszkań w górę. Ile zapłacimy w Świętokrzyskiem? [RAPORT]

Data publikacji: 30.07.2020 12:09
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Rafał Szymczyk , Emilia Sitarska , Marta Gajda , Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.07.2020. Kielce. Plaza Tower - najwyższy budynek w Kielcach i województwie świętokrzyskim. Obiekt ma 17 kondygnacji i 55 metrów wysokości

30.07.2020. Kielce. Plaza Tower - najwyższy budynek w Kielcach i województwie świętokrzyskim. Obiekt ma 17 kondygnacji i 55 metrów wysokości
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ceny mieszkań w Polsce w pierwszym kwartale 2020 roku znowu poszły w górę dochodząc do poziomów dotąd nienotowanych. Ile obecnie kosztują mieszkania w największych miastach województwa świętokrzyskiego?

KIELCE

Nowe inwestycje mieszkaniowe w Kielcach powstają właściwie we wszystkich częściach miasta. Ceny nieruchomości na sprzedaż są zróżnicowane. Średni koszt metra kwadratowego na rynku pierwotnym - jak podaje fachowy portal korter.com.pl - wynosi około 5,6 tys. zł. 

Najdroższe nowe mieszkania w Kielcach oferowane są w inwestycjach zlokalizowanych w centrum miasta. W większości są to kompleksy mieszkalne o podwyższonym standardzie, z licznymi udogodnieniami dla mieszkańców. Cena za metr kwadratowy lokalu w nowym budownictwie waha się w przedziale od 5,4 do 7,4 tys. zł.

Są oczywiście mieszkania, za które trzeba zapłacić zdecydowanie więcej. Plaza Tower to dwa najwyższe dwa budynki w Kielcach i regionie świętokrzyskim. Obiekty budowane u zbiegu ulic Okrzei i Jesionowej mają 17 kondygnacji. Apartamenty na ostatnich piętrach zostały już sprzedane, a za metr kwadratowy trzeba było zapłacić 9 tys. zł.

To wciąż jednak nie najwyższa cena w stolicy regionu świętokrzyskiego. Palma pierwszeństwa należy do inwestycji Apartamenty Zapolska znajdującej się na wzgórzu Osiedla Bocianek. Za metr kwadratowy lokali znajdujących się na ostatnich kondygnacjach trzeba było zapłacić nawet 11,5 tys. zł. Najtańsze wyceniono na 5,95 tys. zł.  

Najniższe ceny nowych nieruchomości w Kielcach występują w bardziej oddalonych od centrum dzielnicach Herby, Czarnów, Piaski. Średnia wartość mieszkania na sprzedaż na rynku pierwotnym w tych częściach miasta wynosi około 4,9 tys. zł za metr kwadratowy - podaje portal korter.com.pl.

W lipcu liczba aktywnych ofert mieszkaniowych w Kielcach wynosiła 1694 i wzrosła ona o 73 w porównaniu z miesiącem poprzednim - informuje natomiast portal sonarhome.pl.

 

BUSKO-ZDRÓJ

Od 4,8 do 5,1 tys. zł złotych za metr kwadratowy to ceny mieszkań w powstającym budynku przy ulicy Kusocińskiego w Busku-Zdroju. Obiekt będzie miał trzy kondygnacje z 35 mieszkaniami. W części podziemnej zaplanowano 25 stanowisk parkingowych oraz komórki lokatorskie.

Przy tej samej ulicy powstaje także inwestycja innego dewelopera. To dwa budynki mieszkalne z trzema kondygnacjami nadziemnymi oraz jedną podziemną o zróżnicowanych metrażach od 37,8 do 63,16 metrów kwadratowych. W sprzedaży są już 32 mieszkania. Cena za metr kwadratowy mieści się w przedziale od 5 do 6 tys. zł.

Kolejną inwestycją w kurorcie jest apartamentowiec, który powstaje tuż przy al. Mickiewicza. Na pięciu kondygnacjach zaprojektowane zostały 34 mieszkania. W przypadku tej inwestycji cena za metr kwadratowy zaczyna się od 5,9 tys. zł.

 

KOŃSKIE

W Końskich na rynku wtórnym brakuje mieszkań na sprzedaż. Jak informuje Mirosław Jakubowski z Biura Nieruchomości Północ średnia cena to 3 tys. zł za metr kwadratowy w przypadku mieszkań, które wymagają remontu. Jeśli chodzi o kawalerki, których na rynku brakuje, to cena osiąga 4 tys. zł. Najdroższe mieszkania znajdują się przy ul. Traugutta, ich cena przekracza 4 tys. zł za metr kwadratowy. Nowe mieszkania powstały przy ulicy Gimnazjalnej i Browarnej. Tam cena za metr kwadratowy wynosi od 3,7 do 4,3 tys. zł.

 

OPATÓW

Z kolei w Opatowie powstaje zespół mieszkaniowo-usługowy przy ulicy Partyzantów.  Jarosław Zajączkowski z Ostrowieckiego Kombinatu Budowlanego informuje, że w tym roku w ramach drugiego etapu prac oddano 26 mieszkań o powierzchni od 42 do 76 metrów kwadratowych. Za lokum na parterze należy zapłacić 4 tys. zł za metr kwadratowy, z kolei na piętrach 3,8 tys. zł. Dostępnych jest jeszcze 15 wolnych mieszkań.

 

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

Od 4,3 do 4,9 tys. zł za metr kwadratowy trzeba zapłacić za mieszkanie w apartamentowcu powstającym przy ulicy Piwnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Spośród dziewięciu trzypokojowych mieszkań dostępne są jeszcze trzy - dwa ok. 70-metrowe i jedno prawie 60-metrowe.

Jak informuje Iwona Wielgus, specjalista sprzedaży firmy Lwy Inwestycje, ceny zależą od metrażu, lokalizacji i piętra. Sprzedane są już mniejsze lokale, za które nabywcy zapłacili stawki z górnej granicy. Natomiast większe mieszkania, które jeszcze nie mają swojego właściciela, kupić można od 4,3 tys. zł. Dodatkowo za komórkę lokatorską trzeba zapłacić 9 tys. zł, a za miejsce parkingowe w hali garażowej 28 tys. zł.

Także w Ostrowcu Świętokrzyskim, na nowym osiedlu Merkury przy ul. Kopernika, koszt metra kwadratowego mieszkania wynosi: od 3,7 tys. zł za metr na parterze do 3,8 tys. zł na piętrach. Powierzchnia lokali jest różnorodna - od 53 do niemal 100 metrów kwadratowych. Koszt podziemnego miejsca parkingowego to 15 tys. zł. W ofercie pozostało kilka 90-metrowych mieszkań na parterze i na piętrach.

 

SANDOMIERZ

Budowa bloków przy ulicy Okrzei w SandomierzuFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Od 3,95 tys. zł do 4,45 tys. zł trzeba zapłacić za metr kwadratowy mieszkania w bloku powstającym przy ulicy Baczyńskiego w prawobrzeżnym Sandomierzu. Budynek stawia spółka „Nowy Sandomierz”, której udziałowcem jest spółdzielnia „Sandomierz”. Mieszkania mają od 55 do 65 metrów, a cena zależy od wielkości i lokalizacji. Prezes spółdzielni Andrzej Bolewski mówi, że do sprzedania przeznaczono 24 mieszkania. W planach jest budowa kolejnych dwóch bloków.

W lewobrzeżnej części miasta nowy blok powstaje przy ulicy Okrzei. Ostrowiecki Kombinat Budowlany w przyszłym roku odda tam do użytku blok z 48 mieszkaniami. Wszystkie oprócz jednego są już zarezerwowane. Cena metra kwadratowego wynosi tam 4,8 tys. zł. W tym miejscu budowane powstaną kolejne budynki.

W nowym bloku przy ulicy Słowackiego wszystkie mieszkania są już sprzedane - cena metra kwadratowego powierzchni wynosiła 4,6 tys. zł.

 

SKARŻYSKO-KAMIENNA

Ceny nowych mieszkań w Skarżysku-Kamiennej wahają się od 4,8 do nawet 6 tys. zł za metr kwadratowy. Według portalu otodom.pl najdroższe są lokale w apartamentowcu przy ul. Spółdzielczej. Średnia cena za metr kwadratowy 3-pokojowego mieszkania w tym miejscu to 5 tys. zł.

 

 
Reklama