Chemiczna bomba w Stąporkowie. Senator Rusiecki włącza się w pomoc

Data publikacji: 06.06.2020 14:57
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Kielce. 03.09.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Starostwo Powiatowe w Końskich zabiega o zdobycie funduszy na usunięcie chemikaliów z ul. Staszica w Stąporkowie. Senator Jarosław Rusiecki skierował pismo do Ministerstwa Ochrony Środowiska o pozyskanie środków na utylizację z budżetu państwa.

W Stąporkowie znajduje się ponad tysiąc ton chemikaliów niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi. Właściciele hali, na której zgromadzono odpady, porzucili działalność lub prowadzone są przeciwko nim postępowania. W takiej sytuacji za utylizację śmieci odpowiedzialny jest samorząd. 

Grzegorz Piec, starosta konecki podkreśla, że koszt utylizacji chemikaliów w Stąporkowie to jedna dziesiąta rocznego budżetu powiatu.

- Budżet powiatu ma 100 mln zł, a koszt usunięcia to 10 mln zł. W tej chwili to bardzo duża kwota dla nas. Tym bardziej że nie jest do końca uregulowane, kto ma to uprzątnąć, bo powinien do tego zobowiązany być właściciel, a my nie jesteśmy właścicielem tego wysypiska - mówi starosta.

Grzegorz Piec dodaje, że władze powiatu skierowały prośbę do parlamentarzystów o wsparcie w pozyskaniu funduszy na wykonanie zastępcze.

- Odpowiedział nam Jarosław Rusiecki, który zwrócił się do Ministerstwa Środowiska, żeby wsparło z budżetu państwa powiat konecki. Każde działanie jest ważne, bo może doprowadzić do tego, że właściciel na własny koszt to zutylizuje - dodaje starosta.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował pożyczki w jednym z programów priorytetowych na „usuwanie porzuconych odpadów”. Jak podkreśla Jarosław Rusiecki w swoim piśmie, sytuacja finansowa i ekonomiczna powiatu nie pozwala na skorzystanie z pożyczki, dlatego jedynym rozwiązaniem jest wsparcie z budżetu centralnego.

Składowisko w Stąporkowie ujawniono w 2018 roku.

Starosta dodaje, że Stąporków nie jest jedynym problemem powiatu. W perspektywie dużym zagrożeniem jest też składowisko odpadów w Fałkowie oraz mniejsze składowiska, które są odkrywane.

Podobne wiadomości
Reklama