Chętniej wyrabiamy paszporty. Urząd pracuje dłużej

Data publikacji: 30.06.2021 12:55
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.06.2021. Kielce. Obsługa paszportowa w urzędzie wojewódzkim w Kielcach

24.06.2021. Kielce. Obsługa paszportowa w urzędzie wojewódzkim w Kielcach
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Mieszkańcy regionu chętnie składają wnioski o wyrobienie paszportu. Z uzyskanych przez Radio Kielce danych wynika, że w czerwcu do wydziału obsługi paszportowej w urzędzie wojewódzkim w Kielcach zgłosiło się ponad 2700 osób. Dla porównania, w styczniu było ich 870.

Wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak informuje, że wzrost liczby osób chcących wyrobić paszporty widoczny jest w całym kraju.

- Żeby sprostać temu wyzwaniu urzędy wojewódzkie w Polsce będą pracowały we wszystkie soboty lipca. Oczywiście dotyczy to także naszej instytucji. Trzeba pamiętać, że niezależnie od dnia tygodnia, w którym chcą państwo załatwić sprawę, obowiązują zapisy. Jeżeli ktoś zadzwoni dzisiaj, zostanie zapisany na początek lipca - mówi. Numer pod który należy zadzwonić to 41 342 14 13.

Rafał Nowak zauważa, że wyrobienie paszportu nie powinno nikomu sprawić trudności.

- Trzeba mieć zdjęcie, które będzie zrobione w odpowiednim formacie. Najlepiej wypełnić dokumenty wcześniej, dzięki temu skróci się wizytę w urzędzie. Ponadto, należy osobiście przyjść do instytucji, ponieważ trzeba pobrać odciski palców - dodaje.

Czas oczekiwania na dokument wynosi zwykle od 7 do 10 dni roboczych. O wyrobienie paszportu można wystąpić w dowolnym urzędzie wojewódzkim na terenie naszego kraju. Nie ma w tym przypadku rejonizacji.

Opłata za wydanie dokumentu wynosi 140 zł. Ulgi przysługują m.in. emerytom i rencistom. 

Reklama