„Chopinowskie Inspiracje”. Duet zagrał na cztery ręce [ZDJĘCIA, WIDEO]

Data publikacji: 31.07.2021 21:17 / Data aktualizacji: 31.07.2021 23:41
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
31.07.2021. Kielce. „Chopinowskie Inspiracje”. Koncert duetu fortepianowego Novi Piano Duo w składzie Anna Wielgus i Grzegorz Nowak

31.07.2021. Kielce. „Chopinowskie Inspiracje”. Koncert duetu fortepianowego Novi Piano Duo w składzie Anna Wielgus i Grzegorz Nowak
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Anna Wielgus i Grzegorz Nowak, czyli Novi Piano Duo wystąpili w sobotni wieczór, w ogrodzie włoskim Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Była to kolejna odsłona cyklu „Chopinowskie inspiracje”.

Duet powstał w 2018 roku. Tworzą go muzycy, absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie. Choć mają na swoim koncie wiele koncertów zarówno w kraju, jak i za granicą, to w plenerze zagrali po raz drugi. Grzegorz Nowak przyznał, że choć warunki odbiegały od tych z sali koncertowej, to nie było źle.

- Jesteśmy zachwyceni, bo nie odczuliśmy tej zmiany akustyki, że jest to plener i grało nam się naprawdę wyśmienicie. Wspaniałe miejsce, wspaniały fortepian - wymieniał.

- Jesteśmy zachwyceni też scenerią, tym pięknym miejscem - dodała Anna Wielgus. - Jesteśmy też wdzięczni osobom, które przygotowały nasz występ od strony technicznej: stroicielom, osobom odpowiedzialnym za nagłośnienie. Zazwyczaj wyzwaniem jest właśnie kwestia nagłośnienia, ponieważ jest zupełnie inny odsłuch, jak gdybyśmy byli w sali koncertowej. Dlatego czapki z głów dla osób, które przygotowały ten koncert - zaznaczyła.

Niespodziewany podmuch wiatru i… komary

Oczywiście plener ma swoją specyfikę.

- Czasem się pojawia podmuch wiatru i tutaj, nauczeni doświadczeniem, wiemy że zawsze musimy mieć kogoś, kto, mówiąc kolokwialnie, będzie łapał kartki - żartował Grzegorz Nowak. - No a druga sprawa to komary. To zawsze trzeba mieć na uwadze.

Jednak plener nie jest najbardziej oryginalnym miejscem, w jakim przyszło im koncertować. Muzycy z Novi Piano Duo przyznają, że najbardziej orientalnymi koncertami były te, które odbywały się w domu szejka w Kuwejcie.

- To był jeden z naszych pierwszych recitali - wspomina Grzegorz Nowak. - Co tydzień Kuwejtczycy mają takie spotkania, w tym przypadku były to spotkania z muzyką arabską. Zostaliśmy zaproszeni do zagrania recitalu i to było niezwykłe doświadczenie znaleźć się wśród muzyki orientalnej, być częścią takiego wydarzenia.

- Ludzie, którzy tam się pojawiali, to były osoby prominentne: ambasadorowie, politycy, ministrowie. Gromadzili się tam towarzysko, a muzyka umilała im czas. Dla nas to też było wyjątkowe, że mogliśmy z tymi osobami wymienić kilka zdań. Spotkanie z nimi, słuchanie tego, co mieli do powiedzenia, otwiera horyzonty, otwiera umysł - mówi Anna Wielgus.

Premiera dla kieleckiej publiczności

Podczas sobotniego koncertu Novi Piano Duo zaprezentował utwory różnych kompozytorów, których wspólnym mianownikiem był taneczny charakter. Wieczór otworzyły Mazurki Fryderyka Chopina, a zakończyła porywająca „Rapsodia hiszpańska” Maurice’a Ravel’a.

Jak przyznali muzycy, zmierzenie się z tą ostatnią kompozycją było dla nich trudnym zadaniem. Grzegorz Nowak wyjaśnił, że po raz pierwszy wykonali ją na jednym fortepianie.

- „Rapsodię hiszpańską” Ravel’a można wykonywać zarówno na dwa fortepiany, jak i na cztery ręce. Do tej pory wykonywaliśmy ją na dwa fortepiany i teraz to było dla nas wyjątkowe wyzwanie, żeby przygotować go na cztery ręce, które wielokrotnie się krzyżują, więc trzeba unikać partnera, zderzeń - tłumaczył.

- Czuliśmy się, jakbyśmy ten utwór odkrywali na nowo, poznawali go od zupełnie innej strony - zauważyła Anna Wielgus.

Przed duetem kolejne koncerty. W tym roku ma się także ukazać ich debiutancka płyta z muzyką Romana Maciejewskiego.

Retransmisja koncertu Novi Piano Duo z ogrodu włoskiego odbędzie się w poniedziałek, 2 sierpnia, o godzinie 22.05 na antenie Radia Kielce.

7 sierpnia koncert wytrawnego pianisty

Kolejne wydarzenie w ramach cyklu „Chopinowskie inspiracje” w sobotę, 7 sierpnia, o godzinie 20, w ogrodach Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Z repertuarem Fryderyka Chopina wystąpi Edward Wolanin. Jak zapewnia Magdalena Pamuła, prezes Fundacji Wspierania Kultury „Amadeusz”, jeden ze współorganizatorów koncertu, zapowiada się piękny wieczór.

- Edward Wolanin jest to wytrawny pianista, znający swoje możliwości, znający Chopina od najgłębszej do najwyższej nuty. Myślę, że publiczność będzie zadowolona z tego, co pan Edward pokaże - podkreśla.

Udział w koncercie jest bezpłatny.

adv adv
Wiadomości
Reklama