„Chopinowskie inspiracje” - przenieśmy się w świat piękna i wysokiej kultury

Data publikacji: 08.08.2020 08:35
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych

Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Występ młodego kielczanina Eryka Parchańskiego zainauguruje dziś wieczorem cykl koncertów pod wspólnym hasłem „Chopinowskie inspiracje”.

To powrót po 10-letniej przerwie do tradycji koncertów chopinowskich w ogrodzie Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, podkreśla, że to miejsce jest stworzone do delektowania się sztuką w każdej postaci.

- Myślę, że miłośnicy muzyki, miłośnicy sztuki bardzo się ucieszą, że znów wracamy do koncertów w ogrodzie, bowiem przed paroma laty cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Myślę, że te wyjątkowe przestrzenie ogrodu z Pałacem Biskupów Krakowskich w tle są idealnym miejscem do tego, by oddać się kompozycjom Chopina - podkreśla Robert Kotowski.

Przez pięć kolejnych sobót muzyka, nie tylko fortepianowa, będzie królowała w tej wyjątkowej przestrzeni. Oprócz młodych, utalentowanych pianistów wystąpią też światowej sławy artyści, tacy jak sopranistka Joanna Woś czy flecista Łukasz Długosz.

Gospodarzem wszystkich wieczorów, a jednocześnie przewodnikiem po muzycznych tematach, będzie Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.

- Muzyka Chopina ma wymiar międzynarodowy. Żeby jednak nie ograniczać się tylko do tego twórcy tytuł koncertów to „Chopinowskie inspiracje”. Chcielibyśmy, żeby przy okazji utworów Chopina pojawiali się również inni kompozytorzy. Przede wszystkim nastawiamy się na promocję muzyki polskiej - podkreśla.

Artur Jaroń dodaje, że warto wziąć udział w wydarzeniu. - Myślę, że warto skorzystać z jeszcze pięknej, letniej pogody, posłuchać muzyki naszego wielkiego Fryderyka Chopina - mówi.

Podczas dwóch koncertów Artur Jaroń także zagra. Będzie towarzyszył solistce Joannie Woś (22 sierpnia) oraz flecistom Agacie Kielar-Długosz i Łukaszowi Długoszowi (5 września).

Jednym z organizatorów wydarzenia jest Radio Kielce. Prezes rozgłośni, Janusz Knap zachęca do spotkania z muzyką.

- Koncerty chopinowskie w ogrodach Pałacu Biskupów Krakowskich to połączenie dwóch marzeń: marzenia o cudownej muzyce, przenoszącej każdego do szczęśliwych dni, a także marzenia o pięknym życiu, którego symbolem jest nasz cudowny pałac i nie mniej urokliwe jego ogrody. Czasy są nerwowe, tym bardziej dajmy się porwać romantycznej muzyce Chopina, przenieśmy się w świat piękna i wysokiej kultury. Serdecznie zapraszam - podkreśla Janusz Knap.

Pierwszy koncert rozpocznie się dziś (sobota), o godzinie 19. Wstęp wolny. Retransmisja koncertu w poniedziałek (10 sierpnia) po godzinie 23 na antenie Radia Kielce.

Reklama