„Chopinowskie inspiracje” to wyjątkowa uczta duchowa dla miłośników muzyki i sztuki

Data publikacji: 07.08.2020 08:08
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Kultura
07.08.2020. Kielce. Rozmowa Dnia. Na zdjęciu (od lewej): Artur Jaroń – dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach i prof. Robert Kotowski – dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach

07.08.2020. Kielce. Rozmowa Dnia. Na zdjęciu (od lewej): Artur Jaroń – dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach i prof. Robert Kotowski – dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

„Chopinowskie inspiracje” to tytuł pięciu koncertów, które odbędą się w ogrodzie Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Wystąpią utalentowani młodzi pianiści, a także sławy światowej sceny muzycznej.

Robert Kotowski dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach mówi, że zawsze tego typu ogrody sprzyjały słuchaniu muzyki. Tak było w Wiedniu czy warszawskich Łazienkach. Jak zauważył dyrektor, to wyjątkowa okazja by odpocząć chłonąc wszystkimi zmysłami muzykę i sztukę, bo przecież koncert odbywał się będzie najbliższym sąsiedztwie Pałacu Biskupów Krakowskich.

- Mam nadzieję, że będzie to wyjątkowa uczta duchowa dla miłośników muzyki i sztuki, ale także zachęta dla tych, którzy do tej pory nie uczestniczyli w tego rodzaju wydarzeniach.

Dyrektor uspokaja, że chociaż w muzeum trwa konserwacja elewacji to zachodnia część jest już przygotowana na koncert i nic nie będzie przeszkadzać w odbiorze muzyki.

Artur Jaroń - jeden z twórców wydarzenia - przypomina, że tego typu koncerty miały już miejsce w ogrodach pałacu.

- Wybór muzyki Chopina nie jest przypadkowy. W dobie komercji i taniej rozrywki warto sięgać po polską klasykę. Podczas kilku sobotnich koncertów chcemy przedstawić utwory kompozytora, ale także twórczość innych, którzy inspirowali się jego muzyką - Moniuszki, Szymanowskiego czy Karłowicza.

Cykl zainauguruje w sobotę, 8 sierpnia, występ młodego kielczanina Eryka Parchańskiego. Początek o 19.00. Wstęp wolny.

Współorganizatorem koncertów jest Polskie Radio Kielce.

 

Reklama