Chroberska parafia przeżywa podwójne święto

Data publikacji: 09.05.2021 15:46
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.05.2021 Chroberz, Msza w intencji Ojczyzny. Na zdjęciu od lewej Krzysztof Lipiec - poseł PiS, ks. Robert Borecki - proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP

09.05.2021 Chroberz, Msza w intencji Ojczyzny. Na zdjęciu od lewej Krzysztof Lipiec - poseł PiS, ks. Robert Borecki - proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Chroberska parafia pw. Wniebowzięcia NMP przeżywa dziś podwójne święto: odpust na św. Izydora oraz uroczystość I Komunii Świętej. Podczas mszy modlono się także za Ojczyznę.

W liturgii uczestniczył m.in. poseł Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. W swoim wystąpieniu podkreślił, rolę katechizmu polskiego dziecka. Zaznaczył też, że cały czas musimy walczyć o naszą wolność. Przede wszystkim broniąc się przed różnego rodzaju ideologiami.

- Wszyscy jesteśmy dziećmi naszej wielkiej Ojczyzny, która potrzebuje modlitwy i wsparcia. Mimo, że żyjemy w niepodległym kraju, to ciągle jesteśmy zobowiązani do tego, aby tak jak nasi ojcowie, dziadowie walczyć o jej wolność. Dzisiaj istotne jest, abyśmy umieli obronić naszą ojczyznę od złych ideologii, które docierają do nas z zachodu i wschodu - zaznacza.

W nabożeństwie wziął udział także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Zwrócił uwagę, że liturgie odprawiane w intencji Ojczyzny są niezwykle potrzebne.

- Od najmłodszych lat powinniśmy się uczyć patriotyzmu. Dziś te dzieci, poprzez komunię świętą zostały włączone do Kościoła. To również implikuje wiele innych rzeczy, w tym odpowiedzialność za Ojczyznę - dodaje.

Mszy przewodniczył ks. Robert Borecki, proboszcz parafii, który przypomniał, że św. Izydor jest nie tylko patronem miejscowej świątyni, ale również rolników.  

- Nasi parafianie w większości żyją z pracy na roli. Chcemy, aby nasz święty im błogosławił - powiedział.

Kościół w Chrobrzu został wzniesiony ok. 1550 r. z fundacji kasztelana zawichojskiego Stanisława Tarnowskiego. Murowana świątynia została konsekrowana w 1570 r. przez sufragana krakowskiego, bpa Marcina Białobrzeskiego. Pierwszym proboszczem był ks. Zbigniew Ziółkowski.

Reklama