„Chwałowianki” znów w akcji. Tym razem wzięły udział w sprzątaniu

Data publikacji: 10.10.2020 17:41
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.10.2020. Chwałki. Zbieranie odpadów

10.10.2020. Chwałki. Zbieranie odpadów
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Ponad 30 osób wzięło udział w społecznym sprzątaniu Chwałek w gminie Obrazów, Akcję zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich „Chwałowianki” zapraszając do tego także swoich przyjaciół i znajomych.

Sprzątanie odbyło się w reżimie sanitarnym. Wszyscy mieli na sobie maseczki. Każdą osobę wyposażono w worek na śmieci i rękawiczki, a to dzięki współpracy KGW z Fundacją „Nasza Ziemia”.

Zbieranie odpadów odbywało się w sposób selektywny. Wśród uczestników akcji była m.in. Grażyna Szklarska, członek zarządu powiatu sandomierskiego, która powiedziała, że śmieci jest bardzo dużo, leżą przy ulicy, w rowach i wielu innych miejscach. Najwięcej zauważyła plastiku. Podkreśliła, że takie akcje mają wymiar edukacyjny, pokazują że są ludzie, którzy chcą żyć w czystym środowisku, swoją postawą dają przykład innym. To jest ważne, bo od indywidualnych postaw, podejścia do środowiska naturalnego zależy przyszłość najbliższego otoczenia i całej planety - uważa Grażyna Szklarska.

Wśród sprzątających był także 10-letni Dominik Ryjo wraz z mamą Anetą, który bardzo przykładał się do tego zadania wrzucając do worków różne odpady znalezione podczas penetrowania różnych części wsi. Powiedział nam, że jak się posprząta to będzie milej i ładniej, dlatego warto poświęcić na to swój czas.

Na wiosnę będzie kolejna akcja sprzątania Chwałek. Jak powiedziała Klaudia Tajs, prezes Koła Gospodyń Wiejskich „Chwałowianki”, będzie to połączone z konkursem na wyszukiwanie dzikich wysypisk śmieci.

- O ile w centrum Chwałek sytuacja śmieciowa nie jest najgorsza o tyle na obrzeżach, na polach, łąkach i wąwozach jest znacznie gorzej. Ludzie wyrzucają tam nie tylko gruz, ale też stare wersalki, krzesła i inne rzeczy, których pozbywają się z domów. Zrobimy dokumentację tych wysypisk - dodała prezeska.

Dla najmłodszych uczestników sprzątania Chwałek nagrody ufundował Grzegorz Socha, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach i starosta sandomierski Marcin Piwnik. Dzieci dostały plecaki wraz z wyposażeniem i workami na buty, zestawy do  badmintona, piłki i gry solarne.

Reklama