Ciuchcia Expres Ponidzie pojedzie, ale tylko do mostu

Data publikacji: 15.09.2020 16:07
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Pierwszego października Ciuchcia Expres Ponidzie ma zostać oficjalnie przejęta przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

30 września Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zamierza podpisać z pozostałymi udziałowcami spółki umowy dotyczące finansowego wsparcia jej działalności.

Poza zarządem województwa spółkę będą finansować powiaty jędrzejowski i pińczowski oraz gminy Jędrzejów, Pińczów, Kije i Imielno.

Dyrektor parków krajobrazowych Tomasz Hałatkiewicz, przedstawił jędrzejowskim radnym plany związane z przejęciem i uruchomieniem kolejki. Ma powtórnie wyjechać 1 maja przyszłego roku. Aby to jednak było możliwe musi uzyskać certyfikaty bezpieczeństwa.

Na zdjęciu: Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków KrajobrazowychFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

 

W pierwszym etapie pociąg będzie kursował z Jędrzejowa do miejscowości Wygoda w gminie Imielno oraz z Pińczowa do Umianowic. Jeżeli uda się wyremontować mosty na Nidzie i jej dopływach wówczas trasa zostanie wydłużona.

Na razie jedna lokomotywa będzie stacjonować w Pińczowie, a druga w Jędrzejowie.
Duże prace związane z remontem i odbudową torowiska mają być finansowane z pieniędzy unijnych.

Dziś radni powiatu jędrzejowskiego podjęli formalną decyzję o likwidacji wcześniej działającej spółki tworzącej kolejkę by za dwa tygodnie powołać nową. W jej imieniu spółką kierować będzie Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Reklama