Ciuchcią przez najpiękniejsze zakątki Ponidzia

Data publikacji: 10.06.2021 08:42
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: TVP3 Kielce
Ciuchcia Ekspres Ponidzie

Ciuchcia Ekspres Ponidzie
Jędrzejów. 01.08.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Ciuchcia Ekspres Ponidzie znów wyruszy w trasę. Pierwszych turystów w podróż zabierze prawdopodobnie już w wakacje. Obecnie trwa remont składu kolejowego. Prace są dopiero preludium przed kompleksową, wartą 50 mln zł wielką modernizacją kolejki wąskotorowej.

Jak informuje TVP3 Kielce Ciuchcia Ekspres Ponidzie ponad 35 lat woziła turystów z Jędrzejowa do Pińczowa, przez najpiękniejsze zakątki Ponidzia. By znów mogła wyjechać w trasę, cały skład kolejki wąskotorowej musi zostać zmodernizowany.

- Muszą zachować dawny styl, żeby było jak dawniej, a jednocześnie skład musi być odnowiony i zmodernizowany - tłumaczy Rafał Wiśniewski, kierownik kolejki wąskotorowej.

Pracownicy Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych od tygodni remontują wagony. Te zyskają zupełnie nową gamę kolorystyczną. Wnętrza zostaną odnowione, a fotele wymienione. Szykowana jest też specjalna platforma do przewożenia rowerów.

Remont przechodzi również 18-tonowa lokomotywa. Znalezienie do niej silnika graniczyło z cudem. Ten stary, wyprodukowany w latach 60., przeznaczony był do… czołgów. I dziś jest już towarem mocno deficytowym.

- Szukaliśmy silnika, który byłby mniej awaryjny i lepszy. I taki silnik znaleźliśmy, to jest silnik marki Henschel - mówi Rafał Wiśniewski.

Po uzyskaniu szeregu pozwoleń na uruchomienie kolejki Parki Krajobrazowe czekają na jeszcze jedno, najważniejsze - licencję przewoźnika z Urzędu Transportu Kolejowego. Ale prawdopodobnie niedługo Expres Ponidzie znów wyruszy w trasę.

Plany modernizacji zabytkowej kolejki są dużo większe. Parki liczą na 50 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego, wniosek do urzędu Marszałkowskiego został już złożony.

- Ta inwestycja, ten remont jest wpisany do strategii rozwoju województwa świętokrzyskiego i można powiedzieć, że w dużej mierze są też środki zagwarantowane - twierdzi wicemarszałek województwa Marek Jońca.

Pieniądze zostaną przeznaczone na remont 34 kilometrów torów, budowę nowych estakad oraz stacyjek. – Nasza kolejka ma największa ilość taboru w Polsce - to ponad 40 obiektów - przypomina Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Wniosek na kolejne 50 mln zł dofinansowania został złożony do Krajowego Programu Odbudowy. Szczegóły finansowe i czas realizacji inwestycji będzie znany pod koniec roku.

Reklama