Co dalej ze starachowicką Lubianką?

Data publikacji: 26.10.2020 11:00
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Starachowice. Zalew Lubianka

Starachowice. Zalew Lubianka
Fot. Anna Gląb / Radio Kielce

Coraz większe szanse na dokończenie rewitalizacji zalewu Lubianka w Starachowicach. To popularne miejsce wypoczynku kilka lat temu przestało pełnić funkcję rekreacyjną, jednak może ją odzyskać w nowej, lepszej wersji.

Od ponad dwóch lat po dnie zalewu można chodzić suchą stopą. Woda została spuszczona, aby przeprowadzić remont, ale jego realizacja się przeciągała. Po otwarciu ofert od firm na wykonanie rewitalizacji, wiadomo, że przynajmniej dwie z dziesięciu mieszczą się w zaplanowanym przez gminę budżecie na ten cel - informuje prezydent Starachowic Marek Materek.

- Na rewitalizację Lubianki mamy 20 milionów złotych, dwie firmy zaproponowały wykonanie prac za mniejszą kwotę - dodaje.

Pogłębione zostanie dno zalewu, ale prace obejmą cały teren wokół zbiornika. Powstaną pomosty i rampy do wodowania sprzętu, budynki, a w nich wypożyczalnia sprzętu wodnego, sanitariaty, altany grillowe. Dla bezpieczeństwa powstaną także dwie wieże ratownicze. Zmieni się również otoczenie zalewu. Będą miejsca do zabawy dla dzieci, siłownia plenerowa, a cała Lubianka będzie otoczona ścieżką, po której zbiornik będzie można okrążyć pieszo lub rowerem. Całość ma być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, Dodatkowo, miasto chce wydzierżawić grunty dla prywatnych inwestorów na wybudowanie miejsc noclegowych.

Połowa niezbędnych środków to pieniądze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, drugą część stanowi dotacja z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Prace mają potrwać do końca 2022 roku.

adv adv
Wiadomości
Reklama