Co jadali nasi przodkowie? Można się dowiedzieć na pikniku w Muzeum im. Orła Białego

Data publikacji: 20.06.2021 12:37
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.06.2021. Skarżysko. Muzeum im. Orła Białego. Piknik „Co jadali nasi przodkowie”

20.06.2021. Skarżysko. Muzeum im. Orła Białego. Piknik „Co jadali nasi przodkowie”
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W skarżyskim Muzeum im. Orła Białego trwa piknik kulinarny pod hasłem „Co jadali nasi przodkowie”. Połączony jest z prezentacją grup rekonstrukcyjnych z okresu powstania styczniowego.

- To dwudniowa impreza, która ma pokazać inne oblicze historii - mówi dyrektor placówki Grzegorz Bień.

- Pokazujemy militaria i promujemy szeroko rozumianą historię regionu. Tym razem chcemy przyjrzeć się temu, co człowiekowi bardzo bliskie, a więc kuchni - dodaje. 

Na placu muzealnym są więc koła gospodyń wiejskich i lokalne firmy produkujące żywność. Gospodynie ze Skarżyska Kościelnego częstują wyrobami z topinamburem, zwanym słonecznikiem bulwiastym. 

- To roślina bardzo łatwa w uprawie, można wykorzystywać jej bulwy i nasiona. My wykorzystujemy topinambur w wielu potrawach, zarówno słodkich jak i wytrawnych. Ostatnio opracowałyśmy metodę kiszenia i marynowania. Topinambur ma wiele właściwości leczniczych, obniża ciśnienie i dobrze wpływa na układ krwionośny - wyjaśniała jedna z gospodyń. 

20.06.2021. Skarżysko. Muzeum im. Orła Białego. Piknik „Co jadali nasi przodkowie”Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Przy ruinach wielkiego pieca, które również wchodzą w skład ekspozycji muzealnych, swoje stanowiska rozstawiły grupy rekonstrukcyjne. Można zobaczyć obozowisko z okresu powstania styczniowego, łącznie z kuchnią oraz spróbować kaszy powstańczej. Z kolei grupa z Maleńca przygotowała na dziś pokaz kucia kos bojowych i odlewania żołnierzyków.  

Reklama