Co, jeśli Senat nie ratyfikuje Funduszu Odbudowy?

Data publikacji: 05.05.2021 15:44
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.05.2021. Warszawa. Premier Mateusz Morawiecki (w środku) przemawia na sali obrad Sejmu w Warszawie

04.05.2021. Warszawa. Premier Mateusz Morawiecki (w środku) przemawia na sali obrad Sejmu w Warszawie
Fot. Rafał Guz / PAP

Sejm przyjął we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, dotyczącej Funduszu Odbudowy. Teraz ustawa trafi do Senatu. Na jej rozpatrzenie Izba Wyższa ma 30 dni.

O niezwłoczne przyjęcie ustawy apelują senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy domagają się, aby tym tematem izba zajęła się już na najbliższym posiedzeniu 12-14 maja. Jak mówi senator Jarosław Rusiecki, doświadczenia z Senatu pokazują, że Platforma Obywatelska, wstrzymując się od głosowania za ratyfikacją Funduszu Odbudowy, „potknęła się o własne nogi”.

- Pozostałe środowiska opozycji zagłosowały za dobrym projektem wsparcia kwotą 770 mld złotych, które trafią do gospodarki, polskich przedsiębiorców i samorządów. Mam nadzieję, że analizując sposób głosowania w Sejmie, przedstawiciele PSL, Lewicy czy niezależnych, poparci także głosami Prawa i Sprawiedliwości wystarczą do jej uchwalenia przez Senat - dodaje.

Jeżeli Senat wprowadzi poprawki do ustawy lub ją odrzuci, wówczas kwestia ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE wróci do Sejmu. Sejm może odrzucić poprawki Senatu oraz wniosek o odrzucenie ustawy, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (z bezwzględną większością mamy do czynienia, wówczas gdy liczba głosów za jest większa niż suma głosów przeciw i wstrzymujących się).

W związku z tym biorąc pod uwagę wczorajsze głosowanie w Sejmie 290 głosów „za” wystarczy do odrzucenia ewentualnych poprawek Senatu w sprawie Funduszu Odbudowy. (Przeciw było 33 głosy natomiast wstrzymało się 133 posłów)

We wtorek Sejm przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, dotyczącą Funduszu Odbudowy. „Za" opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu - w tym 127 posłów Koalicji Obywatelskiej.

Ratyfikacja decyzji o zwiększaniu zasobów własnych Unii Europejskiej przez państwa członkowskie jest konieczna do uruchomienia Funduszu Odbudowy. Jej brak wstrzymałby uruchomienie pakietu środków zarówno z budżetu Unii na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy, z których Polska ma otrzymać łącznie 770 mld złotych.

adv adv
Wiadomości
Reklama