Co można, a czego nie na zwolnieniu lekarskim? Kontrowersje wokół radnej PSL

Data publikacji: 06.10.2021 09:15
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: TVP3 Kielce
Na zdjęciu: Agata Binkowska - radna sejmiku województwa

Na zdjęciu: Agata Binkowska - radna sejmiku województwa
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Choć formalnie od kilku miesięcy przebywa na zwolnieniu i nie pojawia się w kieleckim ratuszu, to bierze udział w sesjach sejmiku województwa. Czy Agata Binkowska, była dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w urzędzie miasta i wciąż formalnie pracownica urzędu, może w takiej sytuacji jako radna wojewódzka PSL reprezentować mieszkańców i pobierać dietę?

Oblekoń i konkurs piosenki folklorystycznej. Wśród widzów wojewódzka radna PSL i wciąż urzędniczka kieleckiego ratusza Agata Binkowska. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby formalnie nie przebywała na zwolnieniu lekarskim - informuje TVP3 Kielce.

Agatę Binkowską zdegradowano z funkcji dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej kieleckiego Urzędu Miasta w czerwcu. Stało się to po tym, jak w wyniku audytu w kierowanym przez nią wydziale stwierdzono nieprawidłowości.
 
- Okazało się, że miasto nie dopełniło obowiązku przeprowadzenia postępowania zlecenia czy pisemnego podpisania umowy. Tu w tych dwóch procesach jesteśmy w mediacji sądowej, żeby tę sprawę wobec przedsiębiorcy rozstrzygnąć. Natomiast audyt wprost wskazał pewne niedopełnienie obowiązków - mówiła wówczas wiceprezydent Kielc Agata Wojda.
 
Jak stwierdzono uchybień nadzorczych dopuściła się między innymi dyrektor wydziału Agata Binkowska. Przeniesiono ją wówczas jako głównego specjalistę do Wydziału Urbanistyki i Architektury. A zaraz potem poszła na zwolnienie lekarskie. I, jak się okazuje, choroba nie przeszkadza w pełnieniu funkcji radnej.
 
- Jedno czego pilnuje, to obecności na posiedzeniach komisji i sesjach sejmiku. Tak naprawdę nie mam żadnych prawnych możliwości, aby dociekać do tego, czy radny jest na zwolnieniu, czy też nie jest - komentuje Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa.
 
Agata Binkowska brała w tym okresie udział zarówno w sesjach zdalnych, jak i stacjonarnych. uczestniczyła także m.in. w otwarciu nowej części Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Była również na konferencji prasowej z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.
 
- Pojawia się pytanie, czy jeżeli można funkcjonować w życiu publicznym w inny sposób, to czy nie można również chodzić do pracy - mówi Piotr Kisiel, radny Solidarnej Polski w kieleckiej radzie miasta.
 
- Jeśli dochodzi do jakichkolwiek nieprawidłowości, to ZUS powinien to dokładnie zweryfikować - uważa Marcin Stępniewski, kielecki radny PiS.
 
W przypadku ewentualnych nieprawidłowości grożą konsekwencje.
 
- Jeżeli dana osoba zwolnienie wykorzystuje w sposób nieprawidłowy, np. wykorzystuje je w czasie remontu i zostanie to potwierdzone, to za cały ten okres może być takie zwolnienie cofnięte, a dana osoba, musi zwrócić kwotę jaką otrzymała z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - wyjaśnia Paweł Szkalej, rzecznik prasowy kieleckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
 
Dużo w takim wypadku zależy od dolegliwości - zaznacza radca prawny Maksymilian Ślusarczyk.
 
- Bo jak ocenić, jeżeli ktoś ma na przykład zwolnienie od psychiatry - zastanawia się radca.
 
Wtedy w teorii osoba chora, nie musi przebywać w domu, ale nie powinna też podejmować ważnych decyzji. W innym wypadku mogą one zostać podważone. Czy może to dotyczyć głosowań w sejmiku?
 
- Jest to uzależnione okolicznościami każdej sprawy. Należałoby rozeznać się co jest przyczyną zwolnienia. Co do zasady zwolnienie lekarskie ma na celu umożliwienie pracownikowi rekonwalescencje, jak najszybszy powrót do zdrowia i świadczenie pracy na rzecz jego pracodawcy - wyjaśnia radca Maksymilian Ślusarczyk.
 
Ostatnie zwolnienie Agaty Binkowskiej obowiązuje do 15 października.
Reklama