Co Opatów ma wspólnego z Grunwaldem?

Data publikacji: 12.07.2020 12:23
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.07.2020 Opatów. Diorama bitwy pod Grunwaldem w Domu Muzealnym

12.07.2020 Opatów. Diorama bitwy pod Grunwaldem w Domu Muzealnym
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Zbliża się 610. rocznica bitwy pod Grunwaldem. W związku z tym w Domu Muzealnym w Opatowie można oglądać niewielką dioramę jednej z największych bitew średniowiecznej Europy.

Historyk Andrzej Żychowski, pracownik Domu Muzealnego przypomina, że po podpisaniu pokoju toruńskiego w 1411 roku król Władysław Jagiełło ruszył do Krakowa. Jego żona Anna Cylejska, która nie widziała męża przez rok, wyjechała na jego spotkanie właśnie do Opatowa. 

- Na rynku opatowskim podobno były rozkładane dywany na przywitanie króla i królowej, którzy prawdopodobnie przyjechali z liczną świtą - mówi Andrzej Żychowski. W lutym przyszłego roku minie 610 lat od momentu pobytu Jagiełły w Opatowie. Dioramę wykonał miejscowy twórca Adam Kmiecicki. Plansza obrazuje początkową fazę bitwy, gdzie król Jagiełło na wzgórzu obserwuje pole walki, podobnie jego przeciwnik Urlich von Jungingen.

- Widzimy również Zawiszę Czarnego, chorągiew krakowską, ale została też uwzględniona chorągiew sandomierska z charakterystycznymi emblematami Ziemi Sandomierskiej - opisuje Andrzej Żychowski.

Według podań król Władysław Jagiełło przed wyjazdem pod Grunwald modlił się w opatowskiej kolegiacie. Do dziś w nawie głównej świątyni można podziwiać polichromię obrazującą bitwę z 1410 roku.

Reklama