Co się zmieni na maturze?

Data publikacji: 23.11.2020 15:26
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.11.2020. Kielce. Konferencja na temat nowej formuły matur i egzaminów ósmoklasisty. Na zdjęciu (od lewej): Katarzyna Nowacka - świętokrzyski wicekurator oświaty i Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty

23.11.2020. Kielce. Konferencja na temat nowej formuły matur i egzaminów ósmoklasisty. Na zdjęciu (od lewej): Katarzyna Nowacka - świętokrzyski wicekurator oświaty i Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Szczegóły zmian w egzaminach ósmoklasisty i maturach przedstawił dziś świętokrzyski kurator oświaty.

Kazimierz Mądzik podkreśla, że modyfikacje zostały zaproponowane przez zespoły ekspertów, powołane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Ich propozycje koncentrują się na wprowadzeniu ułatwień dla młodych ludzi, którzy będą zdawali w tym roku szkolnym egzaminy.

- Przede wszystkim zmniejszenie o 20-30 proc. wymagań zarówno dla ósmoklasistów jak i maturzystów. Jeżeli chodzi o język polski, zadań będzie mniej, przy zachowaniu obecnej długości egzaminu - mówi Kazimierz Mądzik.

Inne propozycje, to mniej zadań otwartych z matematyki oraz łatwiejsze teksty do czytania i słuchania na egzaminie z języka obcego. Kurator zastrzega, że ułatwienia na egzaminach będą obowiązywały tylko w tym roku szkolnym. Konsultacje w tej sprawie potrwają do końca tego tygodnia, natomiast około 15 grudnia minister edukacji i nauki wyda rozporządzenie ustalające ostateczny kształt egzaminów. Jak twierdzi kurator, wiadomo już, że egzamin ósmoklasisty będzie w innym terminie niż dotychczas.

- Będzie w ostatnim tygodniu maja, żeby uczniowie mieli więcej czasu na przygotowania. Ta zmiana jest też odpowiedzią na postulaty nauczycieli, którzy twierdzili, że egzamin na zakończenie szkoły podstawowej odbywa się zbyt wcześnie - wyjaśnia kurator.

Przedstawiciele kuratorium przedstawili też szczegóły tak zwanego nauczycielskiego 500 plus. To rządowy program, który ma pomóc nauczycielom zdobyć sprzęt niezbędny do nauki zdalnej. Katarzyna Nowacka, wicekurator oświaty zapewniła, że każdy nauczycieli, który będzie chciał dostać 500 zł na zakup sprzętu może złożyć wniosek u dyrektora swojej szkoły i otrzyma dofinansowanie. Konieczne będzie dostarczenie paragonu, jeżeli zakupy nastąpiły przed 20 listopada lub imiennego dowodu zakupu, jeżeli sprzęt został nabyty już po tym terminie. Nauczyciele otrzymają pieniądze do końca grudnia.

Reklama