Co skrywała hrabina Potocka za piecem?

Data publikacji: 13.08.2020 08:20
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.08.2020 Końskie. Pałac Małachowskich. Znaleziska. Flaszka po szamponie oraz dwie butelki po wódce

13.08.2020 Końskie. Pałac Małachowskich. Znaleziska. Flaszka po szamponie oraz dwie butelki po wódce
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Maleńka flaszka po pachnącym szamponie, dwie butelki po wódce oraz prywatna korespondencja hrabiny - to znaleziska z Pałacu Małachowskich, który poddawany jest obecnie gruntownemu remontowi.

Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich ujawnia, że artefakty i dokumenty znaleziono w ciężko dostępnych miejscach pałacu, np. za kaflowym piecem. To umożliwiło im przetrwanie czasów wojny i późniejszych lat w stanie nienaruszonym, np. flaszka po szamponie zachowała nawet swój zapach.

- Szampon pochodzi z warszawskiej firmy Adamczewski. Na butelce zachowało się tłoczenie z nazwą. Do dziś zachował się zapach kosmetyku, a więc jakość tego produktu musiała być naprawdę bardzo dobra – zauważa burmistrz.

Uwagę przykuwają też dwie butelki po wódce. Czytelne są nawet etykiety na szkle i zawartość alkoholu. Na obu to 45 procent.

- Jedna z butelek pochodząca z wytwórni w Dzikowie należącej do hrabiego Zdzisława Tarnowskiego. Zachowała się w oryginalnym kształcie z przetłoczeniami, ale i z bardzo ciekawą etykietą, na której widnieje herb rodowy i opis technologii pozwalającej na powstanie tak zacnego trunku - mówi burmistrz.

Druga butelka jest dużo prostsza w swoim kształcie i przypomina dzisiejsze wyroby szklane, choć etykieta zdradza, że to produkt przedwojenny.

Krzysztof Obratański dodaje, że znaleziono także prywatną korespondencję hrabiny Gabrieli Tarnowskiej później Potockiej, literaturę francuskojęzyczną i maleńki pamiętnik w kształcie serca.

Wszystkie znaleziska zostaną przekazane do pracowni konserwatorskiej celem digitalizacji. Następnie trafią do regionalnego muzeum w Końskich, które ma powstać w sąsiedztwie Pałacu Małachowskich.

Reklama