Co wiesz o swojej małej ojczyźnie?

Data publikacji: 17.06.2021 19:55
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.06.2021. Kielce. Konkurs wiedzy o województwie świętokrzyskim

17.06.2021. Kielce. Konkurs wiedzy o województwie świętokrzyskim
Fot. Marcin Marszałek / Radio Kielce

15 dwuosobowych drużyn ze szkół podstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego wzięło dzisiaj udział w Konkursie Wiedzy o Ziemi Świętokrzyskiej, odbywającym się w budynku Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Konkurs organizowany przez Młodzieżowy Sejmik i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego miał na celu zainteresowanie młodych ludzi zagadnieniami, związanymi z historią, tradycją oraz walorami turystycznymi. Miał też służyć promocji wiedzy o samorządzie terytorialnym.

Jak powiedział Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, młodzież biorąca udział w dzisiejszym konkursie mogła poszczycić się dużą wiedzą na temat regionu świętokrzyskiego.

- Widać, że młodzi ludzie żywo pasjonują się swoim rodzinnym regionem. Sam fakt, że wzięli udział w konkursie, mimo że nie było to ich obowiązkiem o tym świadczy. Myślę, że mamy się czym pochwalić. Należy włożyć w to więcej pracy, by z tak niewinnego wydarzenia jak konkurs wiedzy uczynić inicjatywę nie tylko promocyjną, ale i edukacyjną - mówił.

Andrzej Pruś dodał także, że pomysł organizacji konkursu wiedzy o naszym regionie może być punktem wyjścia do stworzenia wydarzenia obejmującego inne regiony Polski.

- Sądzę, że ta inicjatywa będzie się rozwijać. Będziemy próbowali także stworzyć konkurs ponadregionalny z drużynami z innych województw. Dopiero wtedy będziemy mogli zarażać młodych ludzi pasją do piękna Ziemi Świętokrzyskiej - podkreślił.

Jak wyjaśniała Zofia Mogielska, przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, drużyny wykazały się dużą wiedzą oraz zaangażowaniem.

- Zakres pytań był bardzo szeroki. Uczestnicy byli dobrze przygotowani. Nie brakowało zagadnień związanych zarówno z historią regionu, jak i atrakcjami turystycznymi czy samorządem terytorialnym - tłumaczy.

- Największe wyzwanie dla zawodników stanowiły pytania dotyczące szczegółowych dat z historii województwa oraz rozpoznania i właściwego nazwania budynku Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - dodaje.

I miejsce w konkursie zajęła drużyna z Zespołu Szkół nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie. Drugie miejsce przypadło reprezentantom z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie. Z kolei trzecie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu.

Laureaci konkursu, oprócz pucharów i dyplomów otrzymali także m.in. tablety, smartwatch’e, słuchawki oraz powerbanki i gadżety, związane z województwem świętokrzyskim. Opiekunowie zwycięskich drużyn otrzymali zaproszenia do Teatru Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz do Filharmonii Świętokrzyskiej.

Reklama