Co zawiera raport diecezji sandomierskiej dla Watykanu?

Data publikacji: 03.08.2021 19:37
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.08.2021. Sandomierz. Pałac Biskupi. Na zdjęciu: biskup Krzysztof Nitkiewicz

04.08.2021. Sandomierz. Pałac Biskupi. Na zdjęciu: biskup Krzysztof Nitkiewicz
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Bardzo zróżnicowana religijność kształtująca się, w zależności od części diecezji, na poziomie od 20 do 80 proc. oraz diametralnie wyższy wskaźnik napływu spraw do Sądu Biskupiego o zbadanie ważności małżeństwa – te i wiele innych aspektów życia diecezji sandomierskiej ukazuje raport, który biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz przedstawił Stolicy Apostolskiej.

Wysłanie dokumentu poprzedza zaplanowaną na jesień wizytę polskich biskupów w Watykanie w ramach cyklicznej wizyty "ad limina apostolorum". Raport ma około 100 stron i zawiera wiele bardzo szczegółowych informacji.

Jedna z nich dotyczy religijności społeczeństwa, badanej na podstawie uczęszczania ludzi na niedzielne msze święte. Okazuje się, że w diecezji sandomierskiej, leżącej na obszarze trzech województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego, ten wskaźnik jest bardzo zróżnicowany. Najwyższy jest na Podkarpaciu, gdzie sięga 80 proc. Wskaźnik spada, im bliżej Ostrowca Św. Tam wynosi zaledwie 20 proc.

- Musimy to sprawdzać i mówić o tym Stolicy Apostolskiej, bo to w jakiś sposób oddaje obraz  żywotności Kościoła - powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Innym ciekawym zjawiskiem jest wzrost spraw w Sądzie Biskupim, dotyczących ważności małżeństwa. Po zmianie prawa procesowego w tym zakresie dokonanej przez papieża Franciszka, liczba rozpatrywanych spraw zwiększyła się o 80 proc. Liczba orzeczeń stwierdzających, że dane małżeństwo było od początku nieważne - także uległa znacznemu zwiększeniu.

- To daje do myślenia. Przyczyny nieważności małżeństwa wynikają z wielu czynników, często z niedojrzałości osób, które je zawarły. Te dane oznaczają, że powinniśmy jeszcze więcej robić w zakresie przygotowań przed udzieleniem tego sakramentu – stwierdził  biskup ordynariusz.

Hierarcha zwrócił uwagę na zwiększającą się w ostatnich latach liczbę inicjatyw duszpasterskich mających na celu dobro rodzin, z których wiele przeżywa obecnie kryzys. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, Kuria Diecezjalna zwiększyła liczbę punktów pomocy rodzinie, działających w całej diecezji sandomierskiej. Ponadto, założone zostało Studium Życia Rodzinnego, które każdego roku kończy kilkunastu doradców życia rodzinnego.

Z przedstawionych w raporcie danych wynika także, że w diecezji sandomierskiej spadła nieco liczba księży, ale ich średnia wieku jest stosunkowo niska, co gwarantuje dobrą pracę w kolejnych latach latach. Co istotne, zaczyna powoli wzrastać liczba kleryków wstępujących do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.

Raport, który trafił do Watykanu, przygotowany przez ordynariusza diecezji sandomierskiej zawiera także informacje o relacjach z władzami świeckimi, o zakonach, które są na tym terenie, działalności społecznej i wielu innych wątków.

Podobne relacje, dotyczące lat okresu 2014-2020, przekazali Stolicy Apostolskiej biskupi ordynariusze wszystkich polskich diecezji.

Podobne wiadomości
adv adv
Wiadomości
Reklama