Coraz bliżej do budowy obwodnicy Starachowic

Data publikacji: 11.06.2021 13:53
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Starachowice. Widok na miasto. Zalew Pasternik, droga nr 42

Starachowice. Widok na miasto. Zalew Pasternik, droga nr 42
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kolejny krok w stronę budowy obwodnicy Starachowic w ciągu drogi krajowej nr 42. Dziś kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał umowę na wykonanie dokumentacji, niezbędnej do realizacji inwestycji. Dzięki dokumentom możliwe będzie m.in. wskazanie wariantów przebiegu drogi.

Realizacja zadania jest wpisana do rządowego programu stu obwodnic. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber przyznaje, że powstanie obwodnicy Starachowic jest bardzo istotnie. Dzięki niej możliwe będzie odciążenie komunikacyjne miasta. Będzie to także wsparcie dla gospodarki.

- Nowa droga będzie ułatwiać transport do Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”. Rozwiązując problemy, rząd Mateusza Morawieckiego skupia się nie tylko na doraźnych i bieżących rozwiązaniach transportowych, ale także na przyszłości i rozwoju gospodarki - podkreśla.   

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zaznacza, że bardzo się cieszy iż reprezentuje rząd, który pochyla się nad problemami zarówno mniejszych jak i większych województw.

- To bardzo potrzebna inwestycja. Jest tam SSE „Starachowice”, która prężnie się rozwija, a tym samym potrzebuje dobrej komunikacji. Świętokrzyskie zaczyna dołączać do tych województw, które nie tylko kojarzą się z „zielonymi płucami” i gospodarką rolną, ale stają się centrum rozwoju przemysłu - mówi.

Jak stwierdził Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskich struktur PiS, to niezwykle ważny dzień dla mieszkańców północy województwa. Jak zaznaczył, obecny rząd Prawa i Sprawiedliwości, naprawia błędy poprzedników, którym nie udało się zrealizować tak ważnych inwestycji jak m.in. jak budowa obwodnicy Starachowic.

- Dokumentacja projektowa dla obwodnicy Starachowic będzie zadaniem realizowanym w myśl zasady zaprojektuj u wybuduj. Osobiście interweniowałem u premiera Mateusza Morawieckiego, aby to zadanie było wsparte przez polski rząd. Mam nadzieje, że wykonawca tej dokumentacji  wybierze najkorzystniejszy wariant jej przebiegu. Ta inwestycja pozwoli skomunikować i połączyć dwie drogi krajowe przebiegające przez północ województwa - dodaje.

Poseł PiS Agata Wojtyszek mówi, że to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Starachowic.

- Jej budowa umożliwi przejazd samochodów od S7 w kierunku Ostrowca Św. Trzeba pamiętać, że budowana jest także obwodnica Wąchocka. Tam prace przebiegają zgodnie z harmonogramem - podkreśla.

Krzysztof Strzelczyk, dyrektor oddziału GDDKiA w Kielcach podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że tego iż budowa jest już na typ etapie zaawansowania. - To sztafeta m.in. polityków, finansistów i drogowców - dodaje.

Paweł Telicki, pełnomocnik zarządu firmy Mosty Katowice, która wykona dokumentację, zauważa że jest to inwestycja bardzo wymagająca. - Nasze wieloletnie doświadczenie projektowe oraz współpraca z kieleckim oddziałem GDDKiA są gwarantem, że przedmiotowa inwestycja zostanie wykonana w terminie i będzie spełniała najwyższe standardy techniczne oraz administracyjne - podkreśla.  

Umowa opiewa na kwotę ponad 6,5 mln zł. W ramach prac opracowane zostaną m.in. warianty przebiegu obwodnicy Starachowic. Firma ma 37 miesięcy na przygotowanie dokumentacji.
Obwodnica Starachowic będzie stanowiła nowy ciąg drogi krajowej nr 42 wraz z realizowaną obwodnicą Wąchocka, co poprawi skomunikowanie ekspresowej „siódemki” z trasą krajową nr 9.

Reklama