Coraz mniej czasu na rozliczenie się z fiskusem

Data publikacji: 18.04.2021 11:35
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Już tylko niespełna dwa tygodnie pozostały na złożenie rocznego zeznania podatkowego za ubiegły rok. Termin na złożenie deklaracji PIT mija 30 kwietnia. Jak wyjaśnia Joanna Kępa z Izby Administracji Skarbowej w Kielcach, rozliczyć możemy się na dwa sposoby. Tradycyjnie - metodą papierową w urzędzie lub przez Internet.

- Zeznanie podatkowe możemy złożyć między innymi na platformie elektronicznej w serwisie e-urząd skarbowy na stronie podatki.gov.pl. W tym miejscu możemy zatwierdzić lub uzupełnić zeznanie, np. o ulgi, czy organizację, której chcemy przekazać jeden proc. podatku. Jeśli natomiast nic nie zrobimy, nie musimy się martwić, ponieważ 30 kwietnia system automatycznie zatwierdzi nasze zeznanie - wyjaśnia.

Automatyczne złożenie deklaracji nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą. Muszą one same wypełnić zeznanie podatkowe. Mimo pandemii COVID-19 można to zrobić w urzędzie skarbowym.

Do 30 kwietnia podatnicy mogą także przekazywać jeden procent swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego. Jak informuje ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora kieleckiej Caritas, jest to bardzo istotne wsparcie, które umożliwia niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. W ubiegłym roku jeden proc. swojego podatku dla kieleckiej Caritas przekazało około ośmiu tys. osób. 

- Pomoc osobom chorym w hospicjum, potrzebującym i ubogim, a także najmłodszym, czy niepełnosprawnym w rehabilitacji, to szczytne działania, które warto wspierać w różny sposób, także poprzez przekazanie jednego proc. podatku. Dla nas to bardzo ważna część budżetu, bo dzięki temu, a także dzięki innym środkom, nasza pomoc objęła grupę 40 tys. osób - dodaje.

W ubiegłym roku deklarację PIT złożyło w sumie ponad 620 tys. osób z województwa świętokrzyskiego. 80 proc. z nich rozliczyło się elektronicznie.

Przekazanie jednego proc. dla organizacji pożytku publicznego jest dobrowolne.

Reklama