Coraz więcej osób potrzebuje porady psychiatrycznej. Powodem pandemia

Data publikacji: 26.05.2021 15:26
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.05.2021. Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy. Centrum Zdrowia Psychicznego w Kielcach

26.05.2021. Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy. Centrum Zdrowia Psychicznego w Kielcach
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Coraz więcej osób potrzebuje opieki psychiatry. Jak wynika z danych Centrum Zdrowia Psychicznego w Kielcach, przez pół roku działalności placówki z pomocy pracujących tam specjalistów skorzystało prawie 2 tys. osób. Na wsparcie mogą liczyć pełnoletni mieszkańcy Kielc.

26.05.2021. Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy. Centrum Zdrowia Psychicznego w KielcachFot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Jak informuje Beata Bakalarz, kierownik centrum, a zarazem wojewódzki konsultant ds.  psychiatrii, coraz więcej osób potrzebuje  specjalistycznej pomocy. Wpływ na to ma m.in    epidemia koronawirusa. Jak mówi, przez kilkanaście miesięcy wiele osób przebywało w domu, znacznie utrudnione były kontakty społeczne. To generowało stres i negatywnie odbiło się na psychice wielu osób.

Wojewódzki konsultant ds. psychiatrii dodaje, że w okresie sprzed pandemii w ciągu pół roku również z pomocy psychiatrów na oddziale psychiatrycznym Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii skorzystało prawie 2 tys. osób, ale byli to pacjenci nie tylko z Kielc, ale również z powiatu kieleckiego i skarżyskiego.

Beata Bakalarz informuje, że do centrum, które działa przy ulicy Kusocińskiego w Kielcach może zgłosić się każdy dorosły kielczanin, który boryka się z problemami zdrowia psychicznego.

- Przyjmujemy pacjentów z zaburzeniami nerwicowymi, czyli z objawami lękowymi, które nasiliły się w okresie pandemii. Zajmujemy się również stanami depresyjnymi oraz osobami cierpiącymi na ciężkie zaburzeniami depresyjne, urojeniowe, zaburzenia schizofreniczne. Diagnozujemy także pacjentów z uzależnieniami, tak więc zajmujemy się pełnym spektrum psychiatrii - mówi Beata Bakalarz. Jak zawsze w każdej terapii liczy się czas. Im pacjent szybciej się zgłosi tym krótsza i skuteczniejsza będzie pomoc.   

Jak dodaje, by skorzystać z pomocy specjalistów Centrum Zdrowia Psychicznego nie potrzebne jest skierowanie, wystarczy tylko zgłosić się do punktu koordynującego przy ulicy Kusocińskiego 59.

- Praktycznie w każdej poradni zdrowia psychicznego na wizytę trzeba się wcześniej umówić i poczekać w kolejce. Natomiast w naszym centrum każdy pacjent, czy jego rodzina przyjęta zostaje od razu.

- Diagnozujemy pacjentów, określamy wstępny program działania, personel kwalifikuje chorego albo na leczenie ambulatoryjne lub na leczenie szpitalne - dodaje dr Beata Bakalarz. 

Punkt koordynacyjny czynny jest w dni powszednie w godzinach 8.00 - 18.00. Skontaktować się z nim można pod numerem telefonu 41 366 97 56.

Centrum Zdrowia Psychicznego jest projektem pilotażowym Ministerstwa Zdrowia. Taka placówka od wiosny ubiegłego roku działa także w Sandomierzu.

26.05.2021. Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy. Centrum Zdrowia Psychicznego w KielcachFot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Reklama