Cyfrowe dyplomy dla absolwentów Politechniki Świętokrzyskiej

Data publikacji: 05.02.2021 16:40
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.02.2021. Kielce. Podpisanie umowy na świadczenie usługi cyfrowych dyplomów. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Horoszczak - prezes zarządu Billon Digital Services oraz profesor Zbigniew Koruba - rektor Politechniki Świętokrzyskiej

05.02.2021. Kielce. Podpisanie umowy na świadczenie usługi cyfrowych dyplomów. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Horoszczak - prezes zarządu Billon Digital Services oraz profesor Zbigniew Koruba - rektor Politechniki Świętokrzyskiej
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Studenci Politechniki Świętokrzyskiej, już w tym roku będą mogli korzystać z elektronicznego dyplomu ukończenia studiów. Wirtualny dokument może m.in. ułatwić absolwentom kontakt z pracodawcami z całego świata.

Wdrożeniem e-dyplomu zajmie się zewnętrzna firma Billon, zajmującą się wykorzystaniem technologii IT do celów biznesowych. Kielecka uczelnia zastosuje to rozwiązanie jako pierwsza w kraju.

Jak podkreśla Andrzej Horoszczak, prezes zarządu spółki Billon, pandemia koronawirusa pokazała, że zastosowanie narzędzi cyfrowych w życiu codziennym jest coraz popularniejsze.

- Mam nadzieję, że razem zbudujemy dużą wartość dla studentów, a także podniesiemy wygodę pracy zdalnej, czy interakcji z pracodawcą. E-dyplomy to dopiero początek współpracy. Mam nadzieję, że w przyszłości uda się stworzyć wirtualną teczkę studenta, zawierającą wszystkie ważne informacje dotyczące przebiegu kształcenia, czy wymiany studenckiej. Technologia e-dyplomu jest prosta w obsłudze i w pełni chroni dane osobowe absolwentów - dodaje.

Podpisanie umowy na świadczenie usługi cyfrowego dyplomu nie oznacza, że tradycyjne papierowe dokumenty odejdą do lamusa - wyjaśnia prof. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

- Postanowiliśmy zrobić coś nowego i wartościowego dla studentów. To co najważniejsze, dzięki elektronicznej wersji dyplomu, absolwenci będą mogli okazać go w każdej chwili i miejscu m.in. na potrzeby pracodawcy w procesie rekrutacji. Moim zdaniem, to tylko kwestia czasu, kiedy e-dyplomy będą stosowane powszechnie, tak jak ma to miejsce przypadku wirtualnych indeksów -  dodaje rektor.

Prof. Zbigniew Koruba wyjaśnia, że utworzenie i obsługa podobnego systemu byłaby możliwe przy zaangażowaniu naukowców uczelni, ale twierdzi, że jest to nieopłacalne ekonomicznie. Chodzi m.in. o konieczność pozyskania wielu kosztownych pozwoleń i certyfikatów.

Dzięki nowemu rozwiązaniu każdy absolwent uczelni oprócz papierowego dyplomu otrzyma link do jego cyfrowej kopii, zapisanej w technologii blockchain wraz unikalnym kodem pozwalającym na odczytanie.

Blockchain jako szyfrowana baza danych służy do przechowywania wartościowych dokumentów, gwarantując ich autentyczność i zabezpieczając przed podrobieniem. Potencjał tej technologii został już dostrzeżony przez wiele prestiżowych uczelni na świecie, które opracowały pierwsze wdrożenia, wydając swoim absolwentom zapisane na blockchainie cyfrowe kopie dyplomów.

05.02.2021. Kielce. Podpisanie umowy na świadczenie usługi cyfrowych dyplomów. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Horoszczak - prezes zarządu Billon Digital Services oraz profesor Zbigniew Koruba - rektor Politechniki ŚwiętokrzyskiejFot. Michał Kita / Radio Kielce

Reklama